Son Dakika
Kimler Yoksulluk Nafakası Alamaz ?
Kimler Yoksulluk Nafakası Alamaz

Kimler Yoksulluk Nafakası Alamaz ?

Kimler Yoksulluk Nafakası Alamaz ?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

 

Nafaka, boşanma davası sürerken ya da boşanma sonrası, eşlerden birisinin diğer eşe her ay ödemesi gereken parayı ifade eder. Boşanmalarda alınabilecek 3 türlü nafaka vardır. Bunlar; boşanma davası sürerken alınan tedbir nafakası, boşanma davası sonuçlandırıldıktan sonra alınan yoksulluk nafakası ve çocuğun velayetini alan bireye verilen iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) şeklinde sıralanabilir. Bu makalemizde yoksulluk nafaksının ne olduğu ve kimler yoksulluk nafakası alamaz konusunu işleyeceğiz.

 

Yoksulluk Nafakası Nedir?

Yoksulluk nafakası, boşanmadan sonra maddi düşkünlük nedeniyle, bu mağduriyetin giderilmesi adına eşlerden birisinin diğer eşe düzenli olarak ödediği aylık paradır. Yoksulluk nafakası alınabilmesi açılacak davanın niteliğine göre farklı şartların giderilmiş olmasını da beraberinde getirecektir. Bu noktada anlaşmalı boşanma davalarında yoksulluk nafakası ve çekişmeli boşanma davalarında yoksulluk nafakası olarak konuyu ikiye ayırmakta fayda var.

 

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Yoksulluk Nafakası

Anlaşmalı boşanma yolu ile evliliğin noktalanması aşamasında yoksulluk nafakası hususunda eşler uzlaşma ile nafaka ödenip ödenmeyeceğine ve nafaka ödenecekse ne kadar olacağına kendileri karar verirler. Anlaşmalı boşanmalarda taraflar açısından, boşanmayı getiren olaylar üzerinde kusur olmadığı için eşler, anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yoksulluk nafakası hususunda kendileri uzlaşı sağlarlar. O nedenle kimler yoksulluk nafakası alamaz diye merak eden kişiler açısından anlaşmalı boşanmalarda yoksulluk nafakası şartı bulunmaz.

 

 

Çekişmeli Boşanma Davalarında Yoksulluk Nafakası

 

Kimler yoksulluk nafakası alamaz diye merak eden kişiler için yoksulluk nafakası alma şartları, çekişmeli boşanma davalarında geçerlidir. Buna göre çekişmeli boşanma davalarında yoksulluk nafakası alınabilmesinin şartları vardır. Çekişmeli boşanma davalarında yoksulluk nafakası alınabilmesi için, yoksulluk nafakası talep eden bireyin boşanmayı getiren olaylarda eşinden daha az kusura sahip olması ya da kusursuz olması gerekir. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse, terk nedeniyle boşanma davası sonucu evi terk eden kişi kusurlu olacağından dolayı bu kişinin yoksulluk nafakası alması söz konusu olamaz.

 

 

Yoksulluk nafakası kesin hüküm içermez. Yani hakimin verdiği yoksulluk nafakası miktar olarak yükseltilebileceği gibi değişen yaşam koşullarına göre kaldırılması da gerekebilir. Kimler yoksulluk nafakası alamaz diyen kişiler için aşağıda yoksulluk nafakası alınamayacak durumlara örnekler verilmiştir.

 

Kimler Yoksulluk Nafakası Alamaz ?

 

  • Eşinden boşanan ve boşanmadan sonra başkası ile ortak hayat kurma amacıyla evlenme, evlenmese bile dost hayatı yaşama durumunda bağlanan yoksulluk nafakası iptal edilir.
  • Çalıştığı halde işini kendi isteğiyle bırakmış, işinden istifa etmiş ve yoksulluğa düşmemiş kişiler yoksulluk nafakası alamazlar.
  • Parasal bir gelire sahip, boşanmadan sonra yoksulluğa düşmeyecek bireyler yoksulluk nafakası alamazlar.
  • Meslek sahibi,yeteri kadar gelir elde edebilen bu nedenle yoksulluğa düşme durumu bulunmayanlar yoksulluk nafakası alamazlar.
  • Aylık düzenli gelire sahip, maaş alan, emekli maaşı olan, taşınmaz mallarından kira geliri olan kişiler yoksulluk nafakası alamazlar.
  • Yeteri kadar taşınmaz mala sahip, ev, dükkan, arsa gibi taşınmazı olan ya da tanışır mallara sahip olanlar yoksulluk nafakası alamazlar.
  • Bilerek kendisini yoksulluğa düşüren, mesleği ve becerisi olmasına rağmen bunu kullanmayı reddeden, çalışmaktan kaçınan kişiler yoksulluk nafakası alamazlar.
  • Eşinin geliri olmayan kişiler yoksulluk nafakası alamazlar. Ancak eşi gelire sahip olduğunda gerekli şartlar yerine getirilmiş ise nafaka talebinde bulunabilirler.

Kimler Yoksulluk Nafakası Alamaz

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top