Son Dakika
Kanada’daki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Kanada’daki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Kanada’daki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Kanada’da boşanma işlemi gerçekleştirmiş Türk vatandaşlarının almış oldukları boşanma hükmü, boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda Türkiye’de geçerli olmamaktadır. Milletler arası özel hukuk normları gereği vatandaşların Kanada’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açmaları şarttır. Aksi durumda Kanada’da boşanma gerçekleştirmiş vatandaşlarımız Türkiye’de hala evli olarak görünmekte ve bu durum ileri ki dönemde daha büyük sıkıntılar ortaya çıkarabilmektedir.

Kanada’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda vatandaşlarımız Türkiye’ye döndüklerinde ve resmi bir işlem yapmak istediklerinde hala evli olmanın şokunu yaşayabilmektedirler. Kimi zaman da Kanada’da boşanma gerçekleştirmiş fakat boşanma tanıma tenfiz davası açmamış kişiler Türkiye’de yeniden evlenmek istemeleri durumunda yasal olarak hala evli oldukları için tekrar evlilik gerçekleştirememektedirler.

Kanada’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması ile ilgili açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası süresi, süreç içerisinde doğru adımlar atılması ile birlikte en erken 10 gün içerisinde neticelenebilmektedir. Fakat bireylerin davayı kendileri yürütmek istemeleri, hukuki bilgi ve deneyim eksiklikleri, boşanma tanıma tenfiz davası için gerekli belgelerin Kanada’dan gelmesinin beklenmesi gibi unsurlar boşanma tanıma tenfiz davasının süresinin yıllar sürmesine neden olabilmektedir. O nedenle boşanma tanıma tenfiz davası süreci için uzman bir boşanma tanıma tenfiz avukatı ile iletişime geçilmesi önerilmektedir.

Kanada’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açmak isteyen Türk vatandaşlarının eski eşleri ile Türkiye’de bulunan farklı farklı boşanma tanıma tenfiz avukatlarına vekalet vermesi sürecin oldukça hızlı ilerlemesine olanak sağlamaktadır. Eşlerin bu süreçte uzman bir hukukçunun desteğini alması en kısa sürede Kanada’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması için fayda sağlarken diğer yandan Kanada’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması neticesinde doğabilecek olan hak kayıplarının da önüne geçmektedir.

Kanada’da boşanma gerçekleştiren kişiler açısından Kanada’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması zor bir süreçtir. Bu sürecin en kısa sürede neticelenmesi bireylerin Türkiye’de de boşanmış olarak kabul edilmelerini sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top