Son Dakika
Kadınlık Görevinin Yerine Getirilmemesi
kadınlık görevlerinin yerine getirilmemesi

Kadınlık Görevinin Yerine Getirilmemesi

Kadınlık Görevinin Yerine Getirilmemesi
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Evlilik içerisinde eşler arasında görev ve sorumlulukların yerine getirilmemesi evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olmaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu evlilik birliğinin temelden sarsılması durumunda ortak yaşamın kurulmasının imkansız olduğuna kanaat getirmiş ve bireylerin bu noktada boşanma davası açabileceklerine hükmetmiştir. Kadınlık görevinin yerine getirilmemesi bu anlamda boşanma nedeni olarak sayılmaktadır.

Kadınlık görevinin yerine getirilmemesi Kapsamı

Kadınlık görevinin yerine getirilmemesi nedeniyle boşanma içerisinde kadının ev işlerini yapmaktadn imtina etmesi bulunabileceği gibi, kadının eşi ile yatmaktan kaçınması, çocuklarla ilgilenmemesi, eşine sevgi ve ilgi göstermemesi, eşin ailesi ile anlaşamaması da yer alabilir. Kadınlık görevinin yerine getirilmemesi nedeniyle boşanma kapsamı oldukça geniştir. Bu noktada bireylerin açacakları boşanma davasında hukuki sebepleri doğru belirlemesi davayı o yönde açması gerekir.

 

Kadınlık görevlerini yerine getirmeme sonucu boşanma davası açacak bireyler açısından bu süreçte boşanmayı getiren olaylardaki haklılık, boşanma davasında kusur oranını belirlemektedir. Bilindiği gibi boşanma davasında kusur, tarafların alacağı nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi maddi sonuçları doğrudan etkilemektedir. O yüzden kadınlık görevlerini yerine getirmeme nedeniyle açılacak boşanma davalarında etkili bir süreç yönetimi önemlidir.

 

Boşanma davalarında yetkili mahkeme eşlerin son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesi olmaktadır. Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerde ise kadınlık görevlerini yerine getirmeme nedeniyle boşanma davası açacak kişi bu davayı Asliye Hukuk Mahkemesinde açabilir.

 

Boşanma davası içerisinde tarafların yasal haklarını korumaları gerekir. Bu süreçte taraflar, çocuğun velayeti, evlilik içerisinde edinilen malların paylaşımı, nafaka ve tazminat gibi hususlarda haklarını koruyabilmek için doğru bir süreç yönetimi gerçekleştirmek durumundadırlar. Bu noktada kadınlık görevlerini yerine getirmeme sonucu boşanma davası açacak birey uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek alabilir. Boşanma davalarında avukat tutulması zorunlu bir durum değildir. Fakat yukarıda sayılan yasal hakların korunması için bilgi ve deneyime ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle Kadınlık görevinin yerine getirilmemesi nedeniyle boşanma davası açacak kişiler boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir.

 

Boşanma zor bir süreç olmaktadır. Bu süreç içerisinde bireyler gerek maddi ve manevi açıdan gerekse de sosyal ve psikolojik açısından bir çok olumsuz durum ile karşılaşabilirler. Bu süreçte tutulacak boşanma avukatı bilgi ve deneyimi sayesinde, Kadınlık görevinin yerine getirilmemesi nedeniyle açılacak boşanma davasının en kısa sürede sonuçlanmasını sağlayabilmektedir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top