Son Dakika
İsviçre’de Boşanma

İsviçre’de Boşanma

İsviçre’de Boşanma
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının bulundukları ülkelerde aile kurarak, kültürel farklılıkların beraberliği sağlanmaktadır. Birçok Türk vatandaşının yaşadıkları yerde farklı kültürden bir hanımla yuva kurup, mutlu oldukları bilinmektedir. Ancak bazı kültürel anlamda aynı değerleri paylaşan kişilerin bile boşanma sürecini yaşadığı günümüzde, farklı kültürden bir araya gelmiş evliliklerin boşanma süreciyle sonuçlanması, hayrete şayan ile karşılanmamaktadır. Burada dikkat edilecek husus yurtdışında boşanma işleminin gerçekleşmesinin ardından Türk vatandaşı olan tarafın Türkiye’de de, boşanmanın feri esaslarının tanınması için dava açması gereğidir.

Tanıma tenfiz davası olarak bilinen yurtdışında boşanma hükümlerinin Türkiye’de de uygulanmasını sağlayan dava, boşanma avukatı aracılığıyla yürütülmektedir. Boşanmanın tanınması adına açılması gereken tanıma tenfiz davası, yabancı mahkemelerde verilen velayet, mal mülk paylaşımı, yoksulluk nafakası gibi esasların Türkiye’de de tanınması ve uygulanabilir olması içindir. Farklılık ilkesi nedeniyle dışarıda açılan davaların genel hükümleri, başka bir ülkede tanınmamaktadır. Bu açığın ortadan kalkmasını sağlamak için yapılması gereken tanıma tenfiz davasının açılmasıdır.

İlgili davanın süresi, belli sebeplerden dolayı uzayabilmektedir. Boşanan eş, gerekli evrakların kısa sürede temin edilmesini umuyorsa, boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren, tanıma tenfiz davası için gerekli olan belgeleri toplamaya başlamalıdır. Boşanma davasının kesinleşmesinden sonra araya zamanın girmesi, belgelerinin temin edilmesinde aksaklıkların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Aynı şekilde davanın süresine etki eden, Türk mahkeme yetkililerinin boşanmanın gerçekleştiği ülkedeki ilgili mahkemeden boşanma tebligatına dair belgelerin gönderilme süresidir. Amerika ilgili belgelerin gönderilme süresi, 1,5 seneyken, bu süre Avrupa ülkelerinde 5-6 aydır.

Boşanmanın tanınması için gerekli olan davanın biran önce karar bağlanması için, boşanan eş, boşanma avukatı aracılığıyla ilgili belgelerin toplanması ve davanın başlamasında fevri olmalıdır. Eğer kişi, boşandıktan sonra ilgili davanın Türkiye’de görülmesinde esnek davranırsa, medeni hali evli kişinin haklarına sahip olmaya devam edecektir. Bu da, bir daha evlenmek istemesi halinde isteğinin reddine, miras hukukunda bazı sorunlara sebep olabilecektir. Olumsuzlukların yaşanmaması adına kişinin Türkiye’de davanın görülmesini sağlaması gerekmektedir.

İlgili dava için gerekli olan belgeler şunlardır: Boşanmanın yabancı mahkeme tarafından verilen asıl nüshası, kararın noter tasdikli tercümesi, pasaport veya nüfus cüzdanı, vekaletname. Eğer kişi yurtdışındaki işlerinden dolayı Türkiye’de davanın açılması için gelemiyorsa, boşanma avukatına vereceği vekalet ile davanın görülmesini sağlayabilmektedir. Bunun için gereken belgelerin güvenli kargo ile ilgili avukata ulaştırılması yeterlidir.

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top