Son Dakika
İsviçre’de Boşandım Türkiye’de Hala Evliyim

İsviçre’de Boşandım Türkiye’de Hala Evliyim

İsviçre’de Boşandım Türkiye’de Hala Evliyim
3 votes, 4.00 avg. rating (80% score)

İsviçre’de yaşayan vatandaşların bu ülke mahkemelerince verilmiş olan boşanma kararlarının Türkiye’de tanınmaması nedeniyle bu ülkede boşanan bireylerin boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. İsviçre’de boşandım Türkiye’de hala evliyim diyen kişiler açısından boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılması zorunludur.

Boşanma tanıma tenfiz işlemi daha önce İsviçre’de yaşadığı dönemde İsviçre mahkemelerine boşanma talebiyle başvuru yapan bireylerin İsviçre mahkemelerinde aldıkları boşanmaya ilişkin kararlarının Türkiye’de tanınması ve tenfizi için açmakla yükümlü oldukları bir dava türüdür.

Boşanma tanıma tenfiz davası açılmadığı zaman bireyler İsviçre’de boşandım Türkiye’de hala evliyim diyebilmektedirler. İsviçre’de gerçekleştirilen boşanma işleminin Türkiye’de tanınması adına vatandaşların uzman tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile açacakları boşanma tanıma tenfiz davası ile bireyler boşanmanın 2 3 ay gibi bir süre zarfında Türkiye’de tanınmasını sağlayabilmektedirler.

İsviçre’de boşandım Türkiye’de hala evliyim diyen vatandaşların en kısa süre içerisinde boşanmalarının Türkiye’de tanınabilmesi adına boşanma tanıma tenfiz avukatı tutarak boşanma tanıma tenfiz davası açmaları önerilmektedir. Tanıma tenfiz avukatı tutmak zorunlu değildir. Fakat ülkemizdeki davaların süreleri göz önüne alındığında İsviçre’de boşanmanın Türkiye’de tanınması için tanıma tenfiz avukatı tutulması davayı açacak kişilere mutlak fayda sağlayacaktır.

Boşanma tanıma tenfiz davalarında gerekli evrakların yurtdışından geliyor olması dava sürelerini oldukça etkilemektedir. Bireylerin açacakları davalarda hukuki bilgilerinin yetersiz olması nedeniyle davanın sonuçlanması yıllar sürebilmektedir.

İsviçre’de boşandım Türkiye’de hala evliyim diyen vatandaşlar yurtdışında gerçekleştirdikleri boşanma işleminin tanınması ve tenfizi için dava açılması gerektiğinin çoğu zaman farkında olmamaktadır. Bireyler ne zaman ki Türkiye’ye dönüp resmi bir iş yapmak isteseler (örneğin; yeniden evlenmek) o zaman hala evli olarak göründüklerinin farkına varmaktadırlar.

İsviçre’de boşanma davası açarak bu ülke mahkemesinin vermiş olduğu kararın Türkiye’de tanınmadığını ancak resmi bir işlem yapmak istediğinde fark eden bireyler bir an evvel boşanmanın tanıması ve tenfizi için dava açmak istemektedirler.

Bu gibi durumlarda yurtdışında gerekli belgelerin getirilmesi, boşanma tanıma tenfiz davası açılacak olan yetkili mahkemenin belirlenmesi, boşanma tanıma tenfiz dava sürecinin yürütülmesi gibi adımları hukuki olarak yönetebilecek bir boşanma tanıma tenfiz avukatı tutulması durumunda vatandaşlar en kısa süre içerisinde boşanmanın Türkiye’de tanınmasını sağlayabilmektedirler.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top