Son Dakika
İnternet Bağımlılığı Boşanma Nedeni!!

İnternet Bağımlılığı Boşanma Nedeni!!

İnternet Bağımlılığı Boşanma Nedeni!!
2 votes, 5.00 avg. rating (94% score)

Boşanma kavramı kabaca eşlerin evlilik birliğini devam ettirmek istemeleri nedeniyle yasal olarak ayrılmaları şeklinde nitelendirilebilmektedir. 4721 sayılı Medeni Kanun eşlerin boşanma gerçekleştirmeleri için haklı nedenlerinin olması gerektiğini vurgulamaktadır. Kanun içerisinde boşanma gerçekleştirmek için öne sürülecek olan haklı nedenler özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak ayrılmaktadır. Boşanma davalarına en çok konu olan boşanma nedeni ise evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma olmaktadır. İnternet bağımlılığı boşanma nedeni olarak gösterilerek hakim nezdinde evlilik birliğinin temelden sarsıldığı kanaati oluşturulabilmektedir. Yani etkin bir savunma yapılması durumunda internet bağımlılığı nedeniyle boşanma davası açılarak yasal olarak eşler ayrılabilmektedir.

Boşanma davalarında hakimler evlilik birliğinin temelden sarsılması unsurunu incelerken, ortak yaşam kurulmasının imkansız olması durumunda boşanmaya hükmetmektedirler. İnternet bağımlılığı evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirine karşı olan sorumluluklarının sekteye uğramasına neden olabilmektedir. İnternet her ne kadar günümüzün en faydalı buluşlarından birisi olsa bile, sosyal medya bağımlılığı eşlerin evlilik içerisindeki yükümlülüklerinin sekteye uğramasına neden olabilmektedir. Örneğin internet bağımlılığı nedeniyle çocuklara yeterli ilgi gösterilmemesi, internet bağımlılığı nedeniyle eşe yeterince ilgi gösterilmemesi, internet bağımlılığı nedeniyle ev işlerinin yerine getirilmemesi gibi davranışlar boşanma davası açılması durumunda boşanma nedeni olarak öne sürülebilmektedir. Boşanmaya neden olan internet bağımlılığı davranışının kadın veya erkek fark etmeksizin temelinde sorumlulukların yerine getirilmemesi yatmaktadır.

İnternet bağımlılığı nedeniyle açılan boşanma davası örnekleri de incelendiğinde genellikle eşler “karım internetin başından kalkmıyor” “kocam sürekli bilgisayar başında” “eşim Facebook bağımlısı” “eşim internet bağımlısı” “ internet yüzünden eşim çocuklarla ilgilenmiyor” “eşim ev işlerini yapmak yerine internete giriyor” … gibi şikayetlerde bulunmaktadır.

Eşler, evlilik birliği içerisindeki mutluluğu birlikte inşa etmek sorumluluğundadırlar. Bu nedenle internet bağımlılığı sonucunda eşlerden birisinin sorumluluklarını yerine getirmemesi mutsuz bir evliliğin oluşmasına neden olmaktadır. İnternet bağımlılığı nedeniyle boşanma davası açacak olan eşlerin boşanma davası içerisinde etkin bir savunma yapması karşı tarafın kusurlu olarak kabul edilmesine olanak sağlamaktadır. Bilindiği gibi boşanma davalarında kusur velayet, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat gibi konuları birebir etkilemektedir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top