Son Dakika
İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi
İngiltere'deki Boşanmanın Tenfizi

İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi

İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi
2 votes, 3.50 avg. rating (74% score)

İngiltere’de boşanan Türk vatandaşlarının bu boşanma kararları ülkemizde geçerli olmamaktadır. Bu durum Milletlerarası Özel Hukuk’un bir esasıdır. Diğer bir ifade ile her mahkeme kararı bağlı olduğu ülke içerisinde geçerlidir. O nedenle İngiltere’de boşanan Türk vatandaşlarının bu İngiltere’deki boşanmanın Tenfizi için, ülkemizde tenfiz davası açmaları gerekir. Tenfiz davası, yurtdışı kararlarının ülkemizde icra edilebilir olması anlamına gelir. Tanıma davaları ile Tenfiz davaları sıklıkla birbirine karıştırılabilmektedir. Hukuki açıdan farklı olsalar da tenfiz davası açılması durumunda aynı zamanda yurtdışındaki boşanmanın tanınması da gerçekleştirilmiş olmaktadır.

 İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi Nerede Yapılır?

İngiltere’deki boşanmanın tenfizi için açılacak tenfiz davası Aile Mahkemelerinde açılmaktadır. İngiltere’de boşanan Türkler, tenfiz davası açmak istemeleri durumunda ikamet adreslerinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesine tenfiz davası belgeleri ile birlikte müracaat edebilirler. İngiltere’de yaşamaya devam eden bireyler açısından ise Türkiye’de tutulacak olan tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile Türkiye’ye gelmeden de bu dava İstanbul, İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açılabilmektedir. Yani tenfiz davası açılabilmesi için bireylerin Türkiye’ye gelme zorunlulukları yoktur.

 İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi Ne Kadar Sürer?

İngiltere’deki boşanmanın tenfizi süre olarak farklı zaman dilimlerinde sonuçlanabilmektedir. Boşanmanın tenfizinin en kısa sürede sonuçlandırılması için yurtdışında boşanan iki eşin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma tenfiz avukatına vekalet vermesi ile mümkündür. Boşanmanın tenfizi için Türkiye’de avukat tutulması zorunlu değildir. Bireyler isterlerse kendileri de bu davayı yürütebilirler fakat belirtmek gerekir ki her iki tarafında tenfiz davası avukatı tutması durumunda bu dava 1 hafta ile 3 ay arasında bir sürede sonuçlandırılabilirken, bireysel olarak açılan İngiltere’deki boşanmanın tenfizi davası 2 3 yıl gibi bir süre sonuçlanabilmektedir. O yüzden en kısa süre içerisinde boşanmanın tenfizi istenmesi durumunda bireylere avukat tutmaları önerilir.

 

Boşanmanın tenfizi davası için ödenmesi gereken ücret de sıklıkla merak edilen konular arasındadır. Bu süreçte bireylerin tenfiz davası belgelerini hazırlamaları için ödeyecekleri tutarlar vardır. Örneğin noter onaylı çeviri yapılması gerekir. Yani bir yandan çeviri yapılması için yeminli tercüman ücreti bir yandan da noter onayı için ücret ödenmektedir. Tenfiz davası açılması için ödenmesi gereken harçlar ve dava masrafları da toplam maliyet içerisinde yer alır. Bireysel olarak açılacak tenfiz davası için avukat ücreti ödenmemektedir fakat bu defa süre kaybı söz konudur. Tenfiz avukatı ile bu davanın açılması durumunda da eşlerin her ikisinin de farklı avukat ile bu süreci yürütmeleri en kısa sürede davanın sonuçlanmasına olanak sağladığından dolayı İngiltere’deki boşanmanın Tenfizi ücreti de daha düşük olmaktadır.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Merhaba

    Irlandada bosanma olmadigi icin zorluk cikiyorum. But ulke ile tecrubesi olan var mi?

    Tesekkurler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top