Son Dakika
İngiltere’de Boşanma

İngiltere’de Boşanma

İngiltere’de Boşanma
3 votes, 4.67 avg. rating (90% score)

Eşler farklı vatandaşlıklara sahiplerse, kendi ülkelerinde boşanma davası açma hakları vardır. Ancak boşanma davasının açıldığı ve karara bağlandıktan sonra, diğer eşin de kendi ülkesinde ilgili kararın tanınması için tanıma tenfiz davası açmalıdır. Mesela İngiltere vatandaşı olan biriyle evli olan Türk vatandaşı boşanma davasının İngiltere’de sonuçlanmasından sonra ilgili kararın Türk makamlarınca da tanınması için dava açmalıdır. Aksi takdirde kişi, evlilik statüsündeki haklarını sürdürmeye devam eder. Eğer boşanma davasının Türkiye’de tanınmasını sağlayacak olan tanıma tenfiz davası açmadıysa, evlenmek için resmi kurumlara başvurduğunda bu başvurusu kabul edilmez. Ayrıca miras konusunda muhtemel bazı sıkıntılar yaşanabilir. Kişinin bu durumlara maruz kalmaması için İngiltere’deki boşanma kararının kesinleşmesinden sonra boşanmanın tanınması için Türkiye’de gerekli olan işlemleri başlatması gerekir.

Yurt dışında boşanmadan sonra Türkiye’de tanıma tenfiz davasını açmak için kişi, işlerini bırakıp, Türkiye’ye gelme gibi bir zorunluluğa tabi değildir. İsterse birey, davanın görülmesi için vekaletini avukatına verebilmektedir. Davanın hızlı bir şekilde karar bağlanması adına kişilerin boşanmanın kesin karara bağlanmasından sonra, Türkiye’de tanıma tenfiz davası için avukatlarla irtibat kurmaları gerekir. İlgili belgelerin toplanılması aşamasında yaşanacak sıkıntıların avukatlar aracılığıyla yaşanması önlenir. Kişinin davanın hemen ardından boşanmanın tanınması için Türkiye’de işlemlerin başlatılması için harekete geçmesi, belgelerin toplanmasında zaman kazandıracaktır. Ancak davanın sonuçlanmasından hemen sonra ilgili davanın açılmaması, araya zamanların girmesi, gerekli olan belgelerin toplanmasında zaman kaybettirmektedir. Bu da davanın daha uzun zamana yayılmasına sebep olmaktadır.

Avukatların ilgili belgelerin nereden ve ne şekilde toplanacağını müvekkiline açık bir şekilde anlatması, dava sırasında ilgili belgelerin Türk makamlarına uygunsuzluğu ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Tanıma tenfiz davasının başlamasından sora Türk makamlarının İngiltere’den boşanma tebligatı istemeleri, İngiltere makamlarından bu tebligat bildirisine verilecek cevap, davanın zamanının belirlenmesinde önemli noktadır. İngiltere mahkemeleri gerekli tebligatı  ortalama 4-5 ay içerisinde Türk makamlarına sunmaktadırlar.

Bu nedenle kişilerin biran önce boşanma kararının kesinleşmesinden sonra Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Bu dava için gerekli olan belgeler: İngiltere mahkemelerince verilen boşanma kararının aslı, Bu kararın İngiltere makamlarınca kesinleştiğine dair yazı veya şerh, asli kararın yeminli tercüman tarafından Türkçeye çevrilmiş hali –noter tasdikli-, nüfus cüzdanı fotokopisi veya pasaport fotokopisi, eğer vekalet verilecekse verildiğine dair belge. Bu belgelerin kargo üzerinden avukata gönderilmesi sağlanabilir..

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top