Son Dakika
İlgisiz Davranmak Boşanma Sebebi

İlgisiz Davranmak Boşanma Sebebi

İlgisiz Davranmak Boşanma Sebebi
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma eşlerin evlilik birliğini devam ettirmek istememeleri nedeniyle yasal olarak ayrılmaları kavramıdır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu eşlerin boşanma işlemi gerçekleştirebilmeleri için haklı bir boşanma sebebine sahip olmaları şartı aramaktadır. Söz konusu kanunda eşlerin açacakları boşanma davası içerisinde öne sürebilecekleri haklı boşanma sebepleri özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olarak açıklanmıştır. İlgisiz davranmak boşanma sebebi olarak sıklıkla boşanma davalarına konu olmakta ve eşin ilgisiz olması boşanma sebebi olarak kabul edilmektedir.

Eşin ilgisiz olması boşanma davalarında sıklıkla boşanma sebebi olarak öne sürülmektedir. Genellikle eşlerden birisi karım / kocam ilgisiz davranıyor, kocam / karım ilgi göstermiyor, kocam / karım benimle ilgilenmiyor gibi şikayetler nedeniyle boşanma davası açmaktadır. Evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirine karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Eşlerin birbirine ilgi alaka göstermesi de evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirine olan sorumlulukları arasındadır.

Boşanma davaları içerisinde hakimler eşlerin boşanmayı ortaya çıkaran durumlarını incelerken ilgisiz davranma durumunun evlilik birliğini temelden sarsıp sarmadığına kanaat getirmektedir. Eğer ki eşlerden birisinin ilgisiz olması birlikte yaşama olgusunu zedelemekte ise hakim boşanmaya hükmedecektir.

Evlilik birliğinin temelden sarsılması genel boşanma nedenleri arasındadır. Eşlerden birisinin ilgisiz olması nedeniyle açılacak olan boşanma davası içerisinde, davaya bakan hakim ilgisizliğin boyutunu ve evlilik birliğini temelden sarsıp sarsmadığını incelemektedir.

İlgisizlik evlilik içerisinde eşlerden birisinin diğerine uyguladığı duygusal şiddet olabileceği gibi eşlerden birisinin çocuklara karşı ilgisiz olması da evlilik birliğini temelden sarsan durumlar arasındadır. Çocukların bakımı, evlilik birliği içerisinde anne ve babanın ortak sorumluluğudur. Bu nedenle eşlerden birisinin çocuğa ilgisiz olması boşanma nedeni olarak öne sürülebilmektedir. Çocuğa ilgisiz olma boşanma nedeni sadece öz çocuklar için geçerli değildir. Üvey babanın ve ya üvey annenin de çocuğa ilgisiz olması boşanma sebebi olarak sayılmaktadır.

İlgisizlik nedeniyle evlilik birliğinin temelden sarsıldığını düşünen kişiler boşanma davası açarak yasal zeminde ayrılabilmektedirler. Eşlerden birisinin ilgisiz olması boşanma davası içerisinde kusurlu yapmaktadır. Kusur, bilindiği gibi nafaka, velayet, tazminat gibi boşanma konularını direk etkileyebilmektedir.

Boşanma davası açmak isteyen bireylerin ilgisiz davranma durumunu boşanma sebebi olarak öne sürmek istemeleri durumunda dava içerisinde hakimin evlilik birliğinin temelden sarsıldığı yönünde kanaatin oluşması için etkin bir savunma yapılması önerilmektedir. O yüzden ilgi göstermeme nedeniyle boşanma davası açacak olan bireylere boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma avukatı müvekkilinin maruz kaldığı davranışın gerek boşanma için gerekse de boşanma sonrası kazanımları ve hak kayıplarının önüne geçilmesi adına hizmet vermektedir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top