Son Dakika
Hollanda’da Boşanma

Hollanda’da Boşanma

Hollanda’da Boşanma
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Eşlerin belli sebeplerden dolayı yollarını yasal olarak ayırmasına boşanma denmektedir.  Evli olan çiftler aynı ülkenin vatandaşı değillerse, kendi ülkelerinde boşanma davası açma hakları vardır. Ancak açılan boşanma davası hangi ülkede kesinleştiyse, diğer eşin ülkesinde de boşanmanın tanınması açısından tanıma tenfiz davası açılmalıdır. Kısacası, Hollandalı olan eşin ülkesinde gerçekleşen boşanma, Türk vatandaşı olan eşin ülkesinde de karara bağlanmış olmayacağı için, Türk vatandaşının Hollanda makamlarının verdiği kararı, kendi ülkesinde meriyete tabi tutması zorunludur. Böylece kişi, boşanmış kişinin haklarına kendi ülkesinde sahip olmuş olacaktır.

Yurt dışında boşanma davasının kesinleşmiş kararından doğan hükümlerin ülkeler arası farklılıktan dolayı, diğerinde söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle ilgili boşanma davasının gerçekleştiği ülkede verilen kararların feri esaslarının diğer ülkede de görülmesi, karar bağlanması zorunludur. Hollanda’da boşanma işlemlerini gerçekleştirmiş olan Türk vatandaşının kendi ülkesinde bu kararın uygulanabilir olması için tanıma tenfiz davası açması zorunludur. Eğer Türk vatandaşı bu davaya açmazsa, kendisi Türkiye’de evli gözüktüğü için evlenemeyecektir. Ayrıca miras konusunda boşandığı eşinin hakkı Türkiye’de devam edecektir. Çünkü boşanma kararı Türk makamlarınca resmiyete kavuşmamıştır.

Hollanda’da boşanan Türk vatandaşının ilgili davayı Türkiye’de açması için gelmesine gerek yoktur. Eğer isterse davanın görülmesini avukatına vereceği vekalet ile sağlayabilmektedir. Böylece kişi, işlerinden zaman ayırmadan davanın Türk makamlarınca görülüp, ilgili kararın çıkmasını sağlayabilecektir. Bu davanın boşanmanın yabancı mahkemelerce görülmesinden hemen sonra, Türk makamlarında tanıma tenfiz davası açılmasına karar verilmesi, görülecek davanın belgelerinin tanzim edilmesinde zaman kazandıracaktır. Ayrıca miras konularında yaşanabilecek muhtemel sorunların yaşanmasının da önüne geçecektir.

Davanın görülmesi için gereken belgelerin toplanması konusunda avukat, yönlendirici bir konumda olmalıdır. Çünkü belgelerin eksik ya da kanunlara uygun olmayan şekillerde tanzim edilmiş olması, davanın seyrini etkileyecek, zamanını uzatabilecektir. Bu nedenle avukatın ilgili belgelerin nereden ve ne şekilde toplanılması gerektiğini müvekkiline anlatmalıdır. Davanın ne zaman sonlanacağı, belgelerin sağlıklı bir şekilde temin edilmesinden sonra, Türk makamlarının Hollanda mahkemelerinden ilgili karar hakkında tebligat isteklerinin cevaplanmasına göre değişecektir. Avrupa ülkelerinde istenilen tebligatın Türk mahkemelerine ulaşma süresi, ortalama 4-5 aydır. Bu tebligattan sonra Türk mahkemeleri kendi esaslarına göre davayı sonlandırmaktalar.

Dava için gerekli olan belgeler:  Boşanmaya dair yabancı mahkemece verilen asli karar, Bu kararın ilgili makamlarca kesinleştiğine dair yazı, şerh belgesi, Asli kararın yeminli tercüman tarafından Türkçeye çevrilmiş hali –noter onaylı olmalı-

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top