Son Dakika
Haysiyetsiz Yaşam Sürme Boşanma Sebebi!
Haysiyetsiz Yaşam Sürme

Haysiyetsiz Yaşam Sürme Boşanma Sebebi!

Haysiyetsiz Yaşam Sürme Boşanma Sebebi!
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Genel ahlaki kurallara mugayir hareket etmek, insanların haysiyetsiz bir hayata sahip oldukları düşüncesini diğer insanlarda doğurmaktadır. Bu durum her ne kadar haysiyetsiz hayatı seçen kimse için ilgilenilmesi gereken bir sıfat olmasa da, bu kişinin annesi, babası, kardeşleri veya eşi bu durumdan rahatsızlık yaşayabilmektedir. Bu nedenle kanunlar, başkalarının onurunu zedeleyici bir durumun vaki olması halinde izlenilecek yolları, düzenlemiştir. Eğer ki evli olan biri, eşini haysiyetsiz bir hayat sürdüğü için maddi ve manevi olara yıpratıyorsa, bu durumda eşe boşanma davası açma hakkı verilmiştir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 163. Maddesi gereğince düzenlenen bu durum, onur zedeleyici bir evliliğin sürdürülemez olması halinde ayrılıkla neticelenmesi hakkındadır. İlgili madde şu şekilde kanunlarımıza geçmiştir. “Eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenmezse, bu eş her zaman boşanma davası açabilir”

Haysiyetsiz Yaşam Sürme Boşanma Sebebi

Haysiyet kırıcı hayat, ailevi gelenek ve göreneklerin minvaline göre farklılıklar arz etmektedir. Bu sebeple hakim, boşanma davasını görürken haysiyet kavramını kişilerin gelenek ve görenekleri içerisinde değerlendirmelidir. Şayet kimince içki içmek haysiyetsiz bir durum olarak değerlendirilmezken, kimi ailelerce bu durum, haysiyetsiz bir davranış olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle hakim karar verirken haysiyet kavramının çizgisini, ailenin görüşleri içerisinde ki kırmızı hatlara göre belirlemelidir. Boşanma sebepleri arasında sayılan haysiyet kırıcı unsurlardan dolayı eşin zara görmesi, boşanma davasının açılması için şarttır.

Haysiyetsiz Yaşam Sürme

Eğer eş, maddi ve manevi bir zarar görmediği eşinin eski bir kusurunu fark ettikten sonra dava açma yolunu seçmişse, evlenmeden önce başvurulan haysiyetsiz bir davranış, boşanma davasının görülmesi için yeterli bir sebep teşkil edemez. Eğer eş, evlendikten sonra yaşanan bir haysiyet kırıcı davranışın kendisine zarar verdiğini ispatlarsa, bu davanın görülmesi için yeterli bir sebep sayılacaktır. Boşanma nedenleri arasında sayılan haysiyetsiz davranışların kanunlarca ne olduğu belirlenmemiştir. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz üzere haysiyetsiz yaşam olarak bir suçun belirlenmesinde ailevi değerlerin ne olduğu bilinmelidir.

Ailevi birliktelikleri kökünden dinamitleyen haysiyetsiz yaşam tarzları, zamanın her şeyi ulaşılabilir kılmasından dolayı yaşanmaktadır. Yani bir kişi, istemese de, teknolojinin önüne koyduğu kendisince haysiyetsiz bir duruma sebep olabilecek nedenlerle sürekli irtibat halinde olmaktadır. Bu durumlar, kişilerin yanlış davranışlarının artmasını sağlayan sosyolojik sorunlardır.

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top