Son Dakika
Hayata Kast Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış

Hayata Kast Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış

Hayata Kast Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış
2 votes, 5.00 avg. rating (94% score)

Medeni Kanuna göre evlilik birliği içerisinde  eşlerden birinin diğer eşe uyguladığı aşırı derecede onur kırıcı davranış, hayatına kast, tehdit, pek kötü (fena) davranış gibi tutumların olması durumunda, bu tutuma uğramış kişilerin haklı gerekçe ile boşanma davası açmasına olanak sağlamaktadır. Türk Medeni Kanunu içerisinde bu tür davranışları sergileyen kişiler kusurlu sayılmaktadır.

Medeni Kanuna göre eşlerden birisinin diğerinin hayatına kast etmesi boşanma nedeni olarak sayılmaktadır. Eşlerden birisinin diğer eşin hayatına bir defa kast etmesi boşanma nedeni olarak ileri sürülerek boşanma işlemi gerçekleştirilmesi için yeterlidir.

Eşlerden birisinin diğer eşe pek kötü davranış içerisinde olması ise cana kast durumundan farklılık göstermektedir. Eşin pek kötü davranış sergilemesi boşanma nedeni olarak öne sürülebilmesi için bu davranışın belirli bir süre devam etmesi gerekmektedir. Eşin sürekli pek kötü davranış içerisinde olmaması pek kötü davranışın boşanma davası içerisinde boşanma nedeni olarak öne sürülmesini engellemektedir.

Onur kırıcı davranış ise değişken bir durumdur. Onur kırıcı davranışın somut olarak özelliklerine, eşlerin sosyal statülerine, sosyo – ekonomik yapılarına göre farklılık göstermektedir.  Bir durumun onur kırıcı davranış olarak kabul edilmesi için bu davranışa maruz kalmış kişinin psikolojik olarak bu durumdan aşırı derecede etkilenmesi gerekmektedir. Onur kırıcı davranışa maruz kalan bireyler bu durumu boşanma nedeni olarak öne sürebilmektedirler. Onur kırıcı davranışın boşanma nedeni olarak öne sürülmesi belirli şartlara bağlanmıştır. Bireyin onur kırıcı davranışa maruz kalmasını takiben 6 ay içerisinde boşanma davası açması gerekmektedir. Her durumda onur kırıcı davranış üzerinden 5 yıl geçmesi durumunda ise eşin boşanma nedeni olarak gösterip boşanma davası açması olanaksızdır.

Boşanma nedeni eşlerin yasal olarak evlilik birliğini ortadan kaldırabilmeleri için mahkemeye sunmaları gereken gerekçelerdir. Boşanma bir nedene bağlı olmadan gerçekleşmesi mümkün olmamaktadır. Pek kötü davranış, onur kırıcı davranış yada cana kast Medeni Kanuna göre özel boşanma sebepleridir. Bu tür tutumlar içerisinde kalan eşler bu durumu boşanma nedeni olarak gösterebilmektedirler. Bu tür davranış içerisinde bulunan kişiler ise Türk Medeni Kanununa göre kusurlu sayılmaktadırlar.

Bu tür davranışlara maruz kalarak boşanma istemiyle boşanma davası açacak kişilerin boşanma davası neticesinde hak kaybı yaşamamaları açısından boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma avukatı bireylerin zorlu boşanma sürecinden en kısa sürede kurtulmaları için hukuki destek vermektedirler. Boşanma davası için boşanma avukatı tutma zorunlu değildir fakat boşanma avukatı boşanma davası içerisinde müvekkilinin hem en kısa sürede boşanma işlemi gerçekleştirmesine hem de boşanmadan doğacak hak kaybı yaşamaması adına hizmet vermektedir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top