Son Dakika
Haklı Nedenle Evi Terk Etmek Boşanma Nedeni Sayılır Mı?
Haklı Nedenle Evi Terk Etmek

Haklı Nedenle Evi Terk Etmek Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Haklı Nedenle Evi Terk Etmek Boşanma Nedeni Sayılır Mı?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma davalarında öne sürülebilecek boşanma sebepleri Medeni Kanununda özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olarak belirlenmiştir. Terk nedeniyle boşanma davası açılması özel boşanma sebeleri arasında yer alır. Terk durumu ortak yaşamın devam ettirilebilmesini engellediğinden dolayı terk edilen kişi boşanma davası açabilmektedir. Peki haklı nedenle evi terk eden eş boşanma davası açabilir mi? Haklı nedenle evi terk etmek boşanma davalarında sıklıkla konu olmaktadır. Terk nedeniyle boşanma kavramı içerisinde sadece evi terk eden kişiy yöneltilen boşanma davası bulunmaz. Ayrıca eşini evden kovan, eşinin evden gitmesine sebep olacak davranışlarda bulunan kişilere de boşanma davası açılabilir. Bu noktada haklı nedenle evi terk etmek durumunda kalan kişi açacağı boşanma davası ile bu haklılığını hakim önünde ispatlamalıdır.

Haklı nedenle evi terk eden kişi açacağı boşanma davası içerisinde yaşadığı durumları ve evi terk etme nedenini hukuki çerçevede öne sürebilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse eşinin fiziksel ve psikolojik şiddeti karşısında bireyler evi terk edebilmektedirler. Bu karşı taraf eşi evi terk ettiği için boşanma davası açamaz. Açılacak olan boşanma davasında birey haklı nedenlerle evi terk ettiğini ispatlayarak eşinden daha az kusura sahip olabilmektedir. Boşanma davalarında kusur oranları, tazminat ve anfaka gibi maddi sonuçları doğrudan etkilemektedir.

 

Haklı Nedenle Evi Terk Etmek – Hukuki Prosedürler

Haklı nedenle evi terk etme sonucu açılacak boşanma davalarında hukuki prosedürler farklılık göstermektedir. Örneğin eşin eve girmesinin engellenmesi amacıyla evi taşıma, kilidi değiştirme gibi durumlarda eşin eve alınması yönünde öncelikle ihtar yapılmaktadır. Karşı tarafın ihtara 2 ay içerisinde uyması gerekir. İhtara uyulmadığı taktirde açılacak boşanma davasında hakim boşanmaya hükmedecektir. Bir başka örnekte ise eşin dayak atması nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin karakola şikayeti ve hastaneden alacağı darp raporu ile evi terk etmesi hakim nezdinde karşı tarafı kusurlu yapmaktadır. Burada da evi terk eden kişi kusurlu olmayıp ortak yaşamın kurulmasını engelleyen kişi diğer eş olmaktadır.

 

Boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişiler açısından bu süreçte davanın açılabilmesi için haklı boşanma nedenleri yer alan boşanma dilekçesi ile birlikte bireylerin ikamet adreslerinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Yetkili Aile Mahkemesi tarafların son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde bulunmaktardır. Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılabilir.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Merhabalar
    Ben eşimden şiddet gördüm bu yüzden darp raporu aldım ve eşime uzaklarştırma verdiler bunun üzerine ailemin yanına gelip yerleştim ve geldikten bir ay sonra boşanma davam açıldı karşı tarafa dilekçe gitti onlarda boşanmayı kabul ettiklerini yazmışlar bu sırada boşanmayı kabul ettiklerinden sonra benim bi konuştuğum biri oldu sevgili olarak heehangi bir buluşma olmadı ama internet ve telefon üzerinden konustuk eski eşim bunu farketti gibi cünkü sevgilime internetten baska bir hesapla mesaj yazmış sen benim karımla neden arkadassın niye kendi hesabının duvarına karımın ismini yazıyosun gibi mesajlar yazmıs ama benim olduguma dahir bi kanıtı yok sadece isim olarak süphelendi yani benim boşanma davasının tarihi belli değil mahkemede talep ederse telefon ve internet mesaj içeriklerini öğrenebilirler mi ?
    YARDIM EDER MİSİNİZ ACİL

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top