Son Dakika
Fransa’daki Boşanmanın Tenfizi

Fransa’daki Boşanmanın Tenfizi

Fransa’daki Boşanmanın Tenfizi
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

 

Fransa’da ikamet ettiği dönemde bu ülke mahkemelerine açmış olduğu boşanma davası ile evliliğini sonlandıran Türk vatandaşları açısından bu boşanma ülkemizde geçerli olmamaktadır. Yani Fransa’da boşanan Türkler Türkiye’de hala evli olarak görünmektedirler. Bu durumda Fransa’daki boşanmanın tanınması ve tenfizi gereklidir. Fransa’da boşanan kişilerin ülkemizde açacakları tenfiz davası aynı zamanda boşanmanın tanınmasını da sağlayacaktır. Frannsa’daki boşanmanın tenfizi kavramı, Fransız mahkemesinin vermiş olduğu boşanma kararının ülkemizde icra edilebilir olmasıdır. Yani tenfiz davası ile birlikte ileriki dönemde mal paylaşımı, nafaka, tazminat, miras gibi hususlarda hak kaybı ile karşılaşılmasının önüne geçilebilmektedir.

 

 

Fransa’daki boşanmanın tenfizi nerede yapılır?

Fransa’da boşanan kişilerin ülkemizde açmaları gereken tenfiz davası için görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Tenfiz davası belgeleri ile birlikte bireyler Aile Mahkemesine başvuru yaparak Fransa’daki boşanmanın tenfizini gerçekleştirebilirler. Yurtdışında ikamet eden bireyler açısından tenfiz davası İstanbul, İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açılabilmektedir. Fransa’daki boşanmanın tenfizi için açılacak davada bireylerin davaya katılma zorunlulukları olmadığından Türkiye’de tutulacak bir tenfiz avukatı ile bu işlem çözülebilmektedir.

 

 

Fransa’daki boşanmanın tenfizi süresi ne kadar?

Fransa’da boşanmış çiftlerin bu süreçte izleyecekleri yol, tenfiz davası süresini direk olarak etkileyecektir. Boşanan çiftlerin her ikisininde Türkiye’de bulunan farklı boşanma tenfiz avukatı tutarak tenfiz davası açmaları durumunda bu işlem 1 hafta ile 3 ay arasında değişebilmektedir. Eşlerden sadece birisinin Türkiye’de avukat tutması durumunda bu süre 6 ayı bulurken iki eşinde avukat tutmadan tenfiz davası açması durumunda tenfiz davası süresi 2 3 yıl olabilmektedir.

 

 

 

Fransa’daki boşanmanın tenfizi ücretleri

Fransa’daki boşanmanın tenfizi için açılacak davada bireyler gerekli belgelerin hazırlanması için, davanın açılması esnasında ödenecek harçlar ve dava masrafları için ve tutulacak olan boşanma tenfiz avukatı için bir ücret ödeyeceklerdir. Gerekli belgeler içerisinde noter onaylı çeviri masrafları, dava açarken harçlar değişkenlik gösterebilmektedir. Diğer yandan boşanma tenfiz avukatı tutmak zorunlu olmasa da avukat tutmadan bireysel olarak açılacak olan davanın süresinin uzun olması daha fazla maliyet anlamına da gelecektir. O nedenle Türkiye’de avukat tutarak tenfiz davası açılması yurt dışında yaşayan kişiler açısından daha ucuz olacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top