Son Dakika
Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de tanınması istemiyle tanıma tenfiz davası açacak olan bireyler, Fransa’da gerçekleşen boşanma davalarının neticesinin Türkiye’de tanınmasını sağlayabilmektedirler. Tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda yabancı mahkemelerin vermiş olduğu boşanma kararı Türkiye Cumhuriyeti’nde geçerli olmamaktadır.

Bir çok kişi Fransa’da boşanma davası açarak boşanma işlemi gerçekleştirmiş fakat Türkiye’ye geldiğinde Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de tanınması için tanıma tenfiz davası açması gerektiği bilgisine haiz değildir. Bireyler  Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de tanınması gerektiği bilgisine ancak tekrar evlenmek istemeleri, miras bölüşümü, velayet gibi önceki evliliğini ilgilendiren bir konu ile karşılaşmaları durumunda ulaşmaktadır.

Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de tanınması gerektiğinin sonradan farkına varılan bir çok örnek bulunmaktadır. Bireyler yıllarca Fransa’da yaşayıp orada boşanma işlemi gerçekleştirmiş olabilmektedirler. Ve bu olaydan yıllar sonra Türkiye’ye gelip tekrar evlenmek istemeleri durumunda hala evli olarak göründüğü gerçeğiyle birlikte şok olmaktadırlar. Fransa’da boşanmış bireylerin bu gibi sorunlarla karşılaşmamaları adına Türkiye’de bulunan uzman tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile tanıma tenfiz davası açarak Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de tanınması için başvuru yapmaları gerekmektedir. Tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile bu işlem kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir.

Boşanmış eşlerin Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de tanınması için tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile dava açmaları tanıma ve tenfiz işleminin en kısa sürede neticelenmesine olanak sağlamaktadır.  Boşanmış eşler ayrı ayrı tanıma tenfiz avukatı tarafından hukuki destek alarak Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de tanınması işlemini yerine getirebilmektedir.

Tanıma tenfiz davası uzun sürebilmektedir. Özellikle yurtdışından gelecek olan evraklar süreci uzatmaktadır. Fakat boşanan eşlerin gerekli evrakları tamamlayarak uzman tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile tanıma tenfiz davası açmaları neticesinde Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de tanınması mahkeme yoğunluğuna göre 1 hafta ile 90 gün arasında bir süre içerisinde neticelenmektedir.

Tanıma tenfiz davası açarak Fransa’da Boşanmanın Türkiye’de tanınması ,işlemi gerçekleştirilmemesi ileride boşanmış eşlere sorunlar yaratmaktadır. Eşler hala Türkiye’de evli olarak görünmektedirler ve velayet, yeniden evlenme, miras ve benzeri konularda sıkıntı yaşayabilmektedirler.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top