Son Dakika
Fransa’da Boşanma

Fransa’da Boşanma

Fransa’da Boşanma
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Eşlerin belli sebeplerden dolayı duygusal ayrılıklarını resmi olarak da onaylamalarına boşanma denmektedir. Her ne kadar aileler, hayatı belli bir düzende beraber yürütecekleri anlaşmasını yapmış olsalar da, hayatın getirdiği sürpriz durumlar, düzenin tesis edilmesinde ayrılığı zorunlu kılmaktadır. Ne olursa olsun eşlerin birbirlerine saygı çerçevesi içerisinde ayrılmaları, hayatlarının boşanmadan sonraki akislerini en aza indirmeleri açısından önemlidir.

Yurt dışında boşanma davalarının görülmesi durumunda kişi, kendi vatandaşı olduğu ülkesinde de bunun tanınması için tanıma tenfiz davası açmalıdır. Türk vatandaşı evli olduğu Fransız vatandaşından veya beraber Fransa’da yaşadığı Türk vatandaşından Fransa mahkemeleri huzurunda boşanmış olması, Türkiye’de boşandığı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle boşanan eşlerin Türkiye’de de ilgili davanın feri esaslarının geçerli olması adına, tanıma tenfiz davası açmalıdırlar.

Boşanmanın tanınması için ilgili davanın Türk mahkemelerinde hemen açılması yararlıdır. Kişinin boşanma işi gerçekleştiğinde, karar kesinleştiğinde hemen tanıma tenfiz davası için kendi ülkesinde avukatlara danışması gerekir. Dava hemen açılmazsa kişinin yeni evlilik kararı, Türk makamlarınca zaten evli olduğundan kabul edilmeyecektir. Ayrıca kişinin miras konusunda bazı sıkıntılar yaşayabileceği de muhtemeldir. Bunların yaşanmaması adına boşanma kararının yabancı makamlarınca kesinleşmesinden sonra, Türkiye’de de dava açılması gerekir.

Davanın Türkiye’de görülmesi için kişinin Fransa’dan gelmesi zorunlu değildir. Avukatına vekalet verme yöntemiyle davanın görülmesini sağlayabilmektedir. Belgelerin toplanmasında kişinin avukatından bilgi alması gerekir. Çünkü belgelerin istenilen bir şekilde toplanmaması, davanın görülmesinde sıkıntılara ve zaman kaybına neden olacaktır. Bu nedenle avukat belgelerin kanunlara uygun bir şekilde tanzim edilmesi için, müvekkiline aydınlatıcı bilgileri vermelidir. Davanın zamanlaması açısından bu önemlidir. Ayrıca dava, Türkiye’de görülmeye başladıktan sonra, Fransa mahkemelerinden gelecek olan tebligatın zamanlamasına göre uzaya bilir veya kısa sürede sonlandırılabilir.

Dava için gerekli olan belgeler: Boşanma davasının Fransa mahkemelerince verilmiş olan asli kararı, Bu kararın ilgili mahkemelerde kesinleşmiş olduğuna dair karar, Asli boşanma kararının yeminli tercüman tarafından Türkçeye çevrilmiş hali -noter onaylı- Bu belgelere ek olarak, kişi davanın avukatının vekaleti aracılığıyla görülmesini istiyorsa, vekalet verdiğine dair belge. Belgelerin daha sağlıklı toplana bilmesi için kişinin avukatının vermiş olduğu bilgi doğrultusunda hareket etmesi gereklidir. Böylece dava görüldüğü zamanda belgelerin yanlışlığı veya eksikliği sebebiyle aksamalar olmayacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top