Son Dakika
Fransa’da Boşandım Türkiye’de Hala Evliyim!!

Fransa’da Boşandım Türkiye’de Hala Evliyim!!

Fransa’da Boşandım Türkiye’de Hala Evliyim!!
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Fransa’da bulunduğu dönem içerisinde bu ülke mahkemelerine boşanma başvurusunda bulunarak boşanma işlemi gerçekleştirmiş vatandaşlarımızın boşanma işlemleri Türkiye’de tanınmamaktadır. Boşanma işleminin Türkiye’de tanınmaması nedeniyle bireyler sıklıkla Fransa’da boşandım Türkiye’de hala evliyim diyebilmektedir. Fransa’da bulunan yabancı mahkemelerde gerçekleştirilen boşanma davalarının Türkiye’de tanınması adına vatandaşların Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir.

Boşanma tanıma tenfiz davası açmamak bireylerin ileride bir takım sıkıntılar yaşamasına neden olabilmektedir. Örneğin boşanma tanıma tenfiz davası açmayarak yabancı mahkemede gerçekleştirdiği boşanma işlemini Türkiye’de tanıtmayan bireyler ileride tekrar evlenmek istemesi durumunda Türkiye’de hala evli göründüğünün şokunu yaşayabilmektedir. Bu aşamada ancak boşanmanın Türkiye’de de tanınması için boşanma tanıma tenfiz davası açması gerektiğinin bilincine varan bireyler zaman kaybı yaşamaktadırlar. Tekrar evlenme başvurusu yapan ve evlilik hazırlığında bulunan kişilerin boşanma tanıma tenfiz davası açmaları ve davanın neticelenmesi kimi zaman yıllar sürebilmektedir. Bu da yeniden evlenmek isteyen kişilerin evlilik işleminin yarıda kalması anlamına gelir.

Boşanma tanıma tenfiz dava süresini belirleyen bazı unsurlar bulunur. Yurtdışı mahkemelerinde verilen boşanma kararına ait belgelerin Türkiye’ye getirilme süresi, uzman boşanma tanıma tenfiz avukatı tutulması, tanıma tenfiz davası açılacak olan mahkemenin iş yoğunluğu gibi unsurlar boşanma tanıma tenfiz davası süresine etki etmektedir.

Yurtdışı mahkemesinin vermiş olduğu belgelerin Türkiye’ye getirilmesi süre olarak aylarca zaman alabilmektedir. O nedenle bireylerin kendileri belgeleri toparlayarak Türkiye’ye göndermeleri en kısa süre içerisinde boşanmanın Türkiye’de tanınması adına önemlidir. Diğer yandan boşanma tanıma tenfiz davası açacak kişilerin uzman bir tanıma tenfiz avukatı tarafından hukuki destek almaları bireylerin  2 3 ay gibi bir süre zarfında boşanmalarının Türkiye’de tanınmasını sağlayabilmektedir. Bu nedenle bireylere tanıma tenfiz avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma tanıma tenfiz dava sürelerini etkileyen bir diğer unsur ise boşanma tanıma tenfiz davası açılacak olan mahkemenin iş yükü olmaktadır. Davanın açılacağı mahkemeni iş yükünün hafif olması durumunda boşanmanın Türkiye’de tanınma süresi de daha kısa olacaktır.

Fransa’da ikamet ettiği dönemde Fransız mahkemelerine açtığı boşanma davasının Türkiye’de tanınması önemli bir konudur ve bireyler açısından boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açmak gereklidir. Aksi takdirde Fransız mahkemelerinin vermiş olduğu kararların Türkiye’de geçerliliği olmamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top