Son Dakika
Evlilik İçerisinde Güven Sarsıcı Davranışlar Nelerdir?

Evlilik İçerisinde Güven Sarsıcı Davranışlar Nelerdir?

Evlilik İçerisinde Güven Sarsıcı Davranışlar Nelerdir?
2 votes, 5.00 avg. rating (94% score)

Evlilik içerisinde kimi davranışlar boşanmaya neden olabilmektedir. Evlilik birliğinin temelden sarsılmasına yol açacak her türlü tutum ve davranış boşanma nedeni olarak sayılmaktadır. Boşanmaya neden olan unsurlardan birisi de “güven sarsıcı davranış” olmaktadır.

Güven sarsıcı davranış” kavramı içerisinde bir çok davranış yer alabilmektedir. Fakat temelinde bu davranışın karşı tarafta yaptığı etki ve bu etkinin şiddeti önemlidir. Evlilik birliği içerisinde güvenin olmaması taraflar açısından birlikte yaşamanın imkansız hale gelmesine neden olabilmektedir. O yüzden güven sarsıcı davranış boşanma nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki Güven Sarsıcı Davranışlar Hangileridir?

Güven sarsıcı davranışlara sayısız örnek vermek mümkündür. Evlilik birliği içerisinde tarafların sadakat yükümlülüğü ve güven duygusunu zedeleyen her türlü davranış güven sarsıcı nitelikte olmakta ve boşanma davası için öne sürülebilmektedir.

Güven sarsıcı davranışlara bir kaç örnek vermek gerekirse,

  • Eşlerden birisinin diğer eşin istemediği bir kişi ile görüşmesi, istenmeyen kişilerle arkadaşlık edilmesi ve bu durumu eşinden gizlemesi güven sarsıcı davranış olarak nitelendirilebilir.
  • Evlenmeden önce bakire olmadığının eşten gizlenmesi ya da bu konuda yalan söylenmesi güven sarsıcı davranış kapsamında değerlendirilmektedir.
  • Gittiği yeri izah edememe, gün içerisinde nereye gittiğini gizleme, gittiği yerler konusunda yalan söyleme güven sarsıcı davranıştır.
  • Eşin evde olmadığı zamanlarda meşru bir neden olmaksızın eve karşı cinsten birisinin alınması güven sarsıcı davranış olarak adlandırılmaktadır. (burada meşru bir nedenden kasıt örneğin çocuğun hasta olması durumunda eve doktor gelmesi)
  • İnternet, telefon gibi iletişim araçları üzerinden de güven sarsıcı davranış sergilenebilmektedir. Karşı cinsten birileriyle sürekli telefonda görüşmeler yapılması, internet üzerinde Facebook Twitter Google+ gibi sosyal ağlarda tanınmayan kişilerin eklenmesi, onlarla sohbet edilmesi, arkadaşlık internet sitelerine üye olunması.. Güven sarsıcı davranışlardır.
  • Ayrıldığı eski eşi ile görüşmek güven sarsıcı davranış kapsamında değerlendirilmektedir.
  • Eşten habersiz başka birisine yüksek miktarda borç vermek, eşinden habersiz banka kredisi çekmek, güven sarsıcı davranış olarak sayılmaktadır.
  • Eşten habersiz evi başka birisinin üzerine yapmak, mal varlığını habersiz bir şekilde devretmek, eşinden parasını gizlemek

Güven sarsıcı davranışlara bu ve bunlar gibi bir çok örnek verilebilmektedir. Güven sarsıcı davranış nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişiler açısından öne sürülecek boşanma nedeni hukuka uygun olmalıdır. Buna göre Medeni Kanunun 166. Maddesi kapsamında evliliğin temelden sarsılması sonucu boşanma davası açılabilmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top