Son Dakika
Evlilik İçerisinde Açıklanamayan Davranışlar Boşanma Nedeni!

Evlilik İçerisinde Açıklanamayan Davranışlar Boşanma Nedeni!

Evlilik İçerisinde Açıklanamayan Davranışlar Boşanma Nedeni!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirlerine olan görev ve yükümlülüklerinden birisi de güven duygusunun korunması olmaktadır. Bu nedenle eşlerin birbirine açıklayamadığı davranışlar evlilik birliğinin sarsılmasına neden olmaktadır. Örneğin açıklanamayan telefon konuşmaları, gün içerisinde gidilen yerlerin izahının yapılamaması gibi durumlar evlilik birliği içerisinde güven sarsıcı davranış olarak nitelendirilmektedir ve boşanma davası açılabilmesi için boşanma nedeni olarak öne sürülebilmektedir.

 

Güven sarsıcı davranış Medeni Kanunun 166. Maddesinde evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma kapsamında değerlendirilir. Eşlerden birisinin izahı yapılamayan davranışlar sergilemesi güven sarsıcı davranıştır. Bu kapsamda Kanun evliliğin temelden sarsıldığına ve ortak yaşam kurulmasının taraflardan beklenemeyeceğine hükmetmektedir. Evlilik içerisinde açıklanmayan davranışlar nedeniyle boşanma davası açacak olan kişilerin açılacak olan boşanma davası içerisinde öne sürecekleri boşanma nedeni için ispat yükümlülüğü vardır.

 

Eşlerden birisinin açıklanamayan davranış sergilemesi sonucu boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte merak ettiği boşanma davası nasıl açılır ve boşanma davası ne kadar sürer gibi konularla ilgili olarak bilinmesi gereken boşanma zor bir süreç olmaktadır. Boşanma davası açılacak yetkili mahkemenin doğru belirlenmesi, boşanma davası için öne sürülecek olan boşanma nedeninin hukuka uygun olması, boşanma davası içerisinde öne sürülen boşanma nedeni ile ilgili doğru savunma yapılması ve ispat, boşanma davası için gerekli hukuki prosedürlerin etkin bir biçimde yerine getirilmesi gibi pek çok unsur boşanma davası süresi ve boşanma davası sonucu açısından belirleyici olmaktadır. Bu nedenle boşanmak istiyorum diyen kişilere uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilmektedir.

 

Evlilik içerisinde açıklanamayan davranışlar nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişilerin bu süreçte boşanma avukatı tutmaları zorunlu değildir. Ama boşanma davasının süresi, boşanma davasının sonucu ve yasal hakların korunması adına bireylerin boşanma avukatı tutmaları önerilir. Boşanma davalarında bireyler sıklıkla velayet, mal paylaşımı, nafaka ya da tazminat gibi hususlarda hak kaybı ile karşılaşabilmektedir. O nedenle tutulacak boşanma avukatı bireylere mutlak fayda sağlayacaktır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top