Son Dakika
Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması

Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması

Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Aileyi meydana getiren duygunun ve sevginin bitmiş olması, resmi olarak da ayrılıkların yaşanmasına sebep olmaktadır. Yuva da sevginin kalmamış olması, eşlerin birbirlerine yaptıkları davranışların değişmesinden, birbirlerinden hoşlanmamasından anlaşılmaktadır. Bu durumda yapılması gereken iki tarafından anlaşarak boşanmasıdır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu   boşanmaya dair sebepleri tart etmiştir. Bu sebepler genel ve özel olarak iki pencerede değerlendirilmektedir. Boşanacak olan kişilerin somut durumunun hangi kanun içerisinde yorumlanacağını belirlemek, davanın akıbeti için önemlidir. Bu nedenle boşanacak olan kişilerin boşanma avukatı aracılığıyla boşanma davası açmaları yerinde bir davranış olacaktır.

Boşanma davası hususunda en çok 4721 sayılı Türk Medeni kanunun 166. Maddesinde yer alan gerekçenin kullanıldığını görmekteyiz. Evlilik birliğinin temelden sarsılması olan bu gerekçe, boşanmanın genel sebepleri arasında sayılamaktadır. Hakimin bu kanun çerçevesi içerisinde geniş takdir kullanma yetkisi vardır. Bu maddeye dayanılarak açılan davaların eşlerin somut ayrılık sebeplerini teşkil edip etmeyeceği araştırılmalıdır. Bu sebeple boşanma avukatı aracılığıyla eşlerin anlaşmazlık durumlarının bu kanun kapsamında nasıl değerlendirileceği öğrenilmelidir.

Boşanma nedenleri arasında özel ve genel hükümler 4721 sayılı kanunda sayılmıştır. Özel sebepler arasında onur kırıcı davranışlarda bulunma, zina, akıl hastalığı, kumar gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Eşin karşı tarafa hakaret ve tehdit edici sözlerle sürekli tecavüz etmesi, mutlak boşanma sebepleri arasındadır. Ancak 166. Maddede yer alan evlilik birliğinin temelden sarsılması, yargıtayça belirlemiş durumlar etrafında değerlendirilir. Bu durumlar boşanmanın kabul edilmesinde önemli içtihatlardır.

Boşanma davası süresi, boşanmanın gerekçelerinin durumuna göre değişmektedir. Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmesi halinde ilk celsede boşanmalar söz konusu olmaktadır. Ancak çekişmeli boşanmaların durumu uzamaktadır. Tarafların en kısa zamanda anlaşmaları, davanın kısa zamanda tamamlanmasını sağlayacak, boşanma davası süresi kısa olacaktır.

Yargıtayın ilgili maddelerce boşanmayı kabul ettiği durumlardan bazıları şu şekilde örneklendirebiliriz.

Kocanın yüzünü tırmalama

Cinsel uyum ve doyumun kurulamaması

Eşini yok yere ahlaksızlıkla itham etme

Cinsel ilişkiden kaçınma

Evlilik birliği içinde güven duygusunu sarsan davranışlar

Eşini sevmediğini beyan etme

Ev işlerini yapmaktan kaçınma

Eşinin zina yapması üzerine onu dövme

Başka biri ile ilişkisi olan eşine sürekli surette hakaret etme

Sarhoş olup evin eşyalarını kırmak

Uzun süre cinsel ilişki kurulamaması

Aile içi şiddet

Cumhuriyet karşıtı faaliyette bulunma Eşin altını ıslatması ve tedavi olmaya yanaşmaması

Eşinin ilk evliliğinden olan çocuğunu istemeyerek çocuğa kötü davranma

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top