Son Dakika
Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması ve Boşanma

Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması ve Boşanma

Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması ve Boşanma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Evliliğin yasal olarak sonlanması boşanma, bu neticenin oluşması için açılan davaya da boşanma davası adı verilmektedir.  Eşler evliliklerini kimi zaman sürdürmek istememektedirler. Bunun bir çok nedeni olabilir, karşılıklı olarak sevginin bitmesi, evlilik içerisinde saygı olmaması, güven duygusunun yitirilmesi gibi sebepler evliliğinde bitmesine neden olmaktadır. Bu ve buna benzer nedenler evlilik birliğini temelden sarsılması ve boşanma ile neticelenmektedir. Boşanma davası açmak isteyen kişiler profesyonel destek anlamında boşanma avukatı tutabilecekleri gibi davayı kendileri de açabilmektedir. Fakat boşanma avukatı tutmak eşlerin tazminat, nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi bir çok konuda hak kaybına uğramamalarına katkıda bulunmaktadır.

 

Eşlerin boşanma davası açarak boşanma işlemi gerçekleştirebilmeleri için haklı bir boşanma nedeni ortaya koymaları gerekmektedir. Boşanma davası esnasında eşler belirli tutumları boşanma nedeni olarak gösterebilecekleri gibi evlilik birliğinin temelden sarsılması durumunu da boşanma nedeni olarak gösterebilirler. Boşanma nedeninin doğru olarak seçilememesi ve mahkemede ispat edilememesi boşanma davasının reddine veya ileri bir tarihe ertelenmesine neden olur, bu nedenle boşanma avukatı tutmak en kısa sürede boşanmanın önünü açacaktır.

 

Evlilik birliğinin temelden sarsılması boşanma sebebi olarak gösterilmesi için belirli şartları içermesi gerekmektedir. Bu şartlar bir çok örnekle açıklanabilir. Eşin sürekli olarak aşağılanması, başkalarının yanında küçük düşürülmesi, evlilik birliği içerisinde olması gereken kimi sırların ifşa edilmesi, aşırı alkol tüketimi, eşlerden birisinin çocuklar ile ilgilenmemesi, cinsel yolla bulaşabilecek hastalık sahibi olunması … gibi örnekler çoğaltılabilmektedir.

 

Evlilik birliğinin temelden sarsılması ve boşanma işleminin gerçekleşebilmesi başlı başına zor bir süreçtir ve bu sürecin sona ermesi eşlerin menfaatine olmaktadır. Eşler sürecin en kısa sürede boşanma ile sonlanması için boşanma davası açabilirler. Boşanma ile ilgili olarak eşlerin her konuda uzlaşma içerisinde olması durumunda açılacak olan boşanma davası şekil ve usul yönünden anlaşmalı boşanma olarak adlandırılmaktadır. Eşlerin boşanma ile ilgili her konuda uzlaşamaması durumunda ise açılacak olan boşanma davası türü çekişmeli boşanma olarak adlandırılır. Anlaşmalı boşanma süre olarak çekişmeli boşanma ile kıyaslandığında daha kısa zaman zarfında neticelenmektedir. Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açacak bireylerin anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Boşanma davası zorlu ve karmaşık bir süreçtir. Eşler bu sürecin en kısa sürede sonlanmasını isteyebileceği gibi boşanmadan doğacak olan haklarının da kayıpsız olmasını istemektedirler. Bu nedenle boşanma davalarında oluşabilecek bir hak kaybının önüne geçebilmek adına eşlerin boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma avukatı eşlere boşanma sürecinde profesyonel olarak hukuki destek vermektedirler. Bu nedenle boşanma avukatı tutmak eşlere mutlak fayda sağlayacaktır.

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top