Son Dakika
Evlendikten Sonra Alınan Malların Paylaşımı

Evlendikten Sonra Alınan Malların Paylaşımı

Evlendikten Sonra Alınan Malların Paylaşımı
1 vote, 3.00 avg. rating (71% score)

 

Eşler arasında, eşlerin malları ile ilgili hak, yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi kavramı mal rejimi olarak adlandırılmaktadır. 4721 sayılı Medeni Kanunu içerisinde yapılan değişiklik ile 2002 yılından itibaren edinilmiş mallara katılma rejimi kabul edilmiştir. Daha önce evlendikten sonra alınan malların paylaşımı ile ilgili mal ayrılığı rejimi bulunmaktaydı. Mal ayrılığı rejiminde evlilik içerisinde çalışmayan kadının mal paylaşımında bir hakkı yoktu. Yani evlilik içerisinde herkes kendi aldığı mallara sahipti. Bu durumda ev işleri ile ilgilenen kadının çalışmaması onun hiç bir mal alımı yapamamasına neden olmaktaydı. Edinilmiş mallara katılma rejimi ile birlikte eşler evlendikten sonra alınan malların paylaşımı konusunda hak talep edebilmektedir.

 

Eşlerin evlilik yaparken mal rejimi seçmemeleri durumunda yasal mal rejimleri edinilmiş mallara katılma rejimi olmaktadır. Bunun dışında Medeni Kanun içerisinde yer alan mal rejimleri arasından birisini de eşler seçebilmektedir. Medeni Kanunda yer alan mal rejimi türleri, mal ayrılığı rejimi, paylaşımlı mal ayrılığı rejimi, mal ortaklığı rejimi şeklinde sıralanabilmektedir.

 

Evlendikten sonra alınan malların paylaşımı ile ilgili olarak bireylerin hangi mal rejimine tabi oldukları malların nasıl paylaşacağını etkilemektedir. Boşanma sürecinde mal paylaşımına ilişkin sıklıkla hak kaybı yaşanmaktadır. Bu nedenle bireylerin hangi mal rejimine tabi oldukları, edinilmiş malların hangileri olduğu, kişisel malların hangileri olduğu, hangi malların paylaşıma tabi olabileceği gibi konularda hukuki bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle boşanma sürecinde boşanma avukatları tarafından alınacak destek bireyler açısından maddi bir kayıp yaşanmamasını sağlayacaktır.

 

Evlendikten sonra alınan malların paylaşımı hangi eşin neleri talep edebileceği konusunda tarafların hak kaybı yaşanmaması açısından tutulacak olan boşanma avukatı müvekkillerinin ihtiyacı olan hukuki desteği sağlayacaktır.

 

Evlendikten sonra alınan malların paylaşımı ile ilgili bireylerin boşanma davasından sonra mal paylaşımı davası açabilmeleri için gerekli süre 1 yıldır. Bir yıl içerisinde bireyler mal paylaşımı davası açarak evlendikten sonra alınan malların paylaşımını talep edebilirler.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Merhaba benim sorum esimle 2 yıllık evliyiz 8.5 aylık hamileyim ve esimle boşanma aşamasına geldik 4 aylık hamileligimde bana şiddet uyguladı. Evlendikten sonra araba aldık araç benim üzerime ve noter satışında şerh gözükmüyor esimin araç üzerinde ki hakki nedir? Şimdiden tesekkurler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top