Son Dakika
Eşlerin Birbirine Tahammülsüzlüğü Nedeniyle Boşanma
Eşlerin Birbirine Tahammülsüzlüğü Nedeniyle Boşanma

Eşlerin Birbirine Tahammülsüzlüğü Nedeniyle Boşanma

Eşlerin Birbirine Tahammülsüzlüğü Nedeniyle Boşanma
2 votes, 4.50 avg. rating (87% score)

Evlilik içerisinde eşlerin birbirine tahammülsüzlüğü evlilik birliğinin temelden sarısılması nedeniyle boşanma kapsamında değerlendirilmektedir. Boşanma davası açmak isteyen kişilerin bu süreçte 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde belirlenmiş boşanma sebeplerinden herhangi birisine sahip olması gerekmektedir. Boşanma sebepleri söz konusu 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak ayrılmaktadır. Evlilik birliğinin temelden sarısılması kavramı içerisinde yer alacak olan eşlerin birbirine tahammülsüzlüğü sonucu boşanma davası açılmak istenmesi durumunda bireyler, Kanunun 166. maddesini hukuki gerekçe olarak öne sürmelidirler.

 

Eşlerin Birbirine Tahammülsüzlüğü Kavramı

Eşlerin birbirine tahammülsüzlüğü sebebiyle boşanma davası açacak kişiler açısından hakim, eşlerin birbirine tahammül edememesi durumunun ortak yaşamı imkansız kılıp kılmadığına bakmaktadır. Ortak yaşam kurulması taraflardan beklenmeyecek derecede zedelenmesi sonucu hakim boşanmaya hükmedecektir. Boşanma davası açacak kişilerin de eşleri ile şiddetli geçimsizlik yaşadıklarını ve birbirlerine tahammül edemediklerini etkili bir şekilde savunmalıdırlar. Tahammülsüzlük kavramı bu anlamda eşlerin sürekli olarak tartışma içerisinde olabilecekleri gibi her hangi bir nedenden dolayı uzlaşmazlık olarak da adledilebilmektedir.

 

Tahammülsüzlük Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eşlerin birbirine olan tahammülsüzlüğü sonucunda boşanma davası açacak kişilerin boşanma davasını açmaları gereken görevli mahkeme Aile Mahkemesi olup Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesidir. Boşanma davasını açacak olan birey eşi ile son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine başvuru yapabilir. Eşlerin son altı ay içerisinde birlikte ikamet etmediği durumlarda ise dava davalının ikamet adresinde açılır. Bireyler tahammülsüzlük nedeniyle boşanma davası açarken, hukuki altyapıya uygun hazırlanmış boşanma dilekçeleri ile birlikte yetkili aile mahkemesine boşanma istemiyle başvuru yapabilirler.

 

Boşanma Süreci Nasıl Yürütülür?

Boşanmanın hukuki süreci oldukça karmaşık ve zor olabilmektedir. Eşler bu süreçte varsa çocuğun velayeti, evlilik içerisinde edinilen malların nasıl paylaşılacağı, nafaka ve tazminat gibi taleplerin ne ölçüde olacağı gibi konularda uzlaşmazlık yaşayabilmelerinden dolayı bu konularda hak kayıpları sıklıkla yaşanmaktadır. O yüzden boşanma davası açacak bireylerin boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma avukatı müvekkillerinin yasal haklarının korunması adına hizmet vermenin yanı sıra boşanma davasının da en kısa sürede sonuçlandırılması adına, gerekli prosedürlerin etkili bir şekilde işletilmesini sağlamaktadırlar.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top