Son Dakika
Eşle Rızası Olmadan Cinsel İlişki Kurmak Boşanma Sebebi

Eşle Rızası Olmadan Cinsel İlişki Kurmak Boşanma Sebebi

Eşle Rızası Olmadan Cinsel İlişki Kurmak Boşanma Sebebi
2 votes, 3.00 avg. rating (67% score)

Evlilik birliği içerisinde ortak yaşam kurulabilmesi huzur ve güven ortamının sağlanması ile mümkün olmaktadır. Huzur ve güven ortamının bulunmaması durumunda eşler evlilik birliğini bitirmek adına boşanma davası açabilirler. Boşanma davası neticesinde boşanma kararı alabilmek için Türk Medeni Kanunu’na göre eşlerin haklı boşanma sebepleri olması gerekir. Boşanma sebepleri özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olarak ayrışmaktadır. Eşle rızası olmadan cinsel ilişki kurmak boşanma sebebi olarak sayılması için bu tür bir davranışa maruz kalan kişinin şikayette bulunması gerekmektedir.

Eşle rızası olmadan cinsel ilişki kurma durumu evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olabilmektedir. Eşlerden birisinin diğer eşi cinsel ilişkiye zorlaması ve eşin rızası olmadan cinsel birliktelik sağlaması durumunda mağdur eş bu durumu boşanma sebebi olarak gösterebilmektedir.

Kanunlarımızda cinsel saldırı, cinsel taciz ve tecavüz suç kapsamındadır. Ve bu davranışların eşe yapılması ile bir başkasına yapılması arasında bir fark bulunmamaktadır. Dilerseniz cinsel saldır, cinsel taciz ve tecavüz kavramlarını açıklayalım

Cinsel taciz; cinsellik temelli her türlü tutum ve davranış cinsel taciz kapsamında yer almaktadır. Kanunlara göre suç olarak sayılan cinsel taciz evlilik birliği içerisinde eşe yapılması durumunda da boşanma sebebi olarak sayılmaktadır.

Cinsel saldırı; bireylerin bedensel bütünlüğünü bozacak her türlü cinsel davranış cinsel saldırı olarak adlandırılmaktadır. Eşi rızası olmadan cinsel ilişkiye zorlamak bu kapsamda yer alır.

Tecavüz; kişinin rızası olmadan vücuda herhangi bir organ veya maddenin sokulması tecavüz kavramını açıklamaktadır.

Evlilik içerisinde eşin rızası olmadan cinsel ilişki kurulması durumunda eşin yapacağı şikayet neticesinde bu durum boşanma davası içerisinde boşanma sebebi olarak gösterilebileceği gibi bu davranışı gerçekleştiren kişi cezai yaptırımla da karşılaşmaktadır.

Boşanma davalarına sıklıkla konu olabilen bu tür davranışlar; eşi ters ilişkiye zorlamak, eşin rızası olmadan ilişkiye girmek, eşle sapkın cinsel fanteziler gerçekleştirmek, eşi fuhuş yapmaya zorlamak, eşin isteği olmadan cinsel saldırı yapmak, eşin bedensel bütünlüğünü bozacak davranışlar gerçekleştirmek, eşe isteği olmadan oral ilişkiye zorlamak… gibi pek çok cinsel suç kapsamına giren davranış boşanma davalarına konu olabilmektedir.

Bu tür davranışlara maruz kalan eş, şikayetçi olması durumunda bu davranışları boşanma sebebi olarak göstererek boşanma davası açabilir ve boşanma gerçekleştirebilir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top