Son Dakika
Eşin Evi Terk Etmesi Boşanma Nedeni

Eşin Evi Terk Etmesi Boşanma Nedeni

Eşin Evi Terk Etmesi Boşanma Nedeni
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Evlilik müessesesinin devamlılığının en büyük göstergesi eşlerin bir arada yaşamasıdır. Eşlerden birisinin evi terk etmesi diğer eş açısından evliliği yasal olarak bitirme yani boşanma için haklı gerekçe olarak öne sürüle bilmektedir. Bu nedenle eşin evi terk etmesi boşanma nedeni mi diyen kişiler boşanma davası açarak yasal olarak evlilik birliğini sonlandırabilmektedirler.

Açılacak olan boşanma davası içerisinde eşlerden birisi eşin evi terk etmesi durumunu mahkemede delil olarak sunabilmektedir. Aile konutunu eşlerden birisini terk etmiş olması boşanma nedeni olarak sayılmaktadır.  Eşin evi terk etmesi boşanma nedeni olduğu gibi eşlerden birisinin diğer eşi eve almaması da boşanma nedeni olarak Aile Mahkemesinde delil gösterilebilmektedir.

Eşin evi terk etmesi boşanma nedeni olarak kabul görmesi için belirli şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Eşin evi terk etmesi boşanma nedeni olabilmesi için belirli bir süre boyunca aile konutunu terk etmiş olması ve gerekli ihtarname aracılığı ile evi terk eden eşe bu durumun iletilmesi gerekmektedir. Bu durum 6 ay boyunca kesintisiz olarak aile konutuna gelmeme şeklinde devam ederse ihtarname evi terk eden eşe ihtarname çekilmektedir. İhtarnamenin çekilmesinin ardından 2 ay içerisinde eve dönmeyen eş için, eşin evi terk etmesi nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir.

Eşin evi terk etmesi boşanma nedeni olarak gösterilerek açılacak olan boşanma davası görülmesi esnasında boşanma davasına bakan hakim başka bir sebebe gerek görmeden evlilik birliğinin yasal olarak sonlandırılması kararını verebilmektedir. Diğer yandan eşin eve alınmaması nedeni ile açılacak olan boşanma davaları da eşin terke zorlanması bağlamında değerlendirilmektedir ve hakimler bu davalar için de boşanma kararı verebilmektedir.

Eşin evi terk etmesi sebebiyle boşanma davası açacak bireyler zorlu boşanma sürecinde hukuki destek alarak boşanmanın en kısa süre içerisinde gerçekleşmesini sağlayabilmektedirler. Boşanma işleminin en kısa süre içerisinde gerçekleşmesi için tutacakları boşanma avukatı sayesinde bireyler bir yandan en kısa süre içerisinde boşanma gerçekleştirirken diğer yandan da boşanma davası neticesinde doğacak olan hakların da en uygun şekilde savunulmasını sağlayacaklardır. Boşanma avukatı müvekkillerinin olası hak kayıplarının önüne geçmek adına hukuki hizmet veren kişilerdir. Boşanma avukatı tutmak boşanma sürecindeki eşlere mutlak fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. İyi akşamlar. 7 senelik bi evliliğim vardı ve bu evlilikten biri kız (7) diğeri erkek (2.5) yaşında olmak.üzere iki çocuğum var. Aldatma yüzünden 10 ay önce anlaşmalı olarak boşandık. Çocukların velayeti babada bana verilen görme süresi ise her ayın son haftası bi gün sabah 9 akşam 5 olarak belirlemisler. Ben bu görüş süresini uzatmak istiyorum acaba bu mümkün mü ? Yada velayet davası açmış olsam alabilir miyim ? Simdiden Teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top