Son Dakika
“Eşimle Anlaşamıyorum” Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

“Eşimle Anlaşamıyorum” Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

“Eşimle Anlaşamıyorum” Boşanma Nedeni Sayılır Mı?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Türk Medeni Kanunu yasal olarak boşanma gerçekleştirilmesini belirli şartlara bağlamaktadır. Söz konusu kanuna göre eşlerin boşanma gerçekleştirmeleri için haklı bir boşanma nedenlerinin olması gerekir. Eşimle anlaşamıyorum bu nedenle boşanma davası açabilmeleri için ortaya somut örnekler koymaları gerekir. Eşimle anlaşamıyorum bu nedenle ayrılmak istiyorum diyen kişilerin eşleri ile anlaşamadıkları konuları açıkça ifade etmeleri gerekir.

“eşimle anlaşamıyorum” ifadesi havada kalan bir ifadedir. Eşiyle anlaşamadığı için ayrılmak isteyen kişilerin bu anlaşamama olgusunun hangi durumlarda gerçekleştiği ne kadar süredir devam ettiği, eşle anlaşamamanın evlilik birliğini ne kadar sarstığı gibi konulara açıklık getirmesi gerekir.

Örneğin eşimle anlaşamıyoruz sürekli kavga ediyoruz diyen kişiler açısından anlaşmazlık durumu evlilik birliğinin temelden sarsılmış olduğunu anlatmaktadır. Bu nedenle eşimle anlaşamıyoruz diyen kişiler açısından sürekli geçimsizlik hali boşanma nedeni olarak sayılmaktadır.

Eşlerin anlaşamaması nedeniyle açılan boşanma davaları incelendiğinde genellikle şikayetler şu şekilde olmaktadır. Eşimle anlaşamıyoruz, eşimle sürekli tartışıyoruz, eşim beni anlamıyor, eşimi anlamıyorum, kocam beni anlamıyor, karımla anlaşamıyoruz, karımla sürekli tartışıyoruz, kocamla sürekli tartışıyoruz.. gibi

Eşlerin anlaşamaması mutlu bir evlilik önünde engel oluşturabilmektedir. Sürekli olarak tartışma yaşanması, ortak bir yaşamın kurulamaması, orta noktada buluşulamaması gibi durumlar evlilik birliğinin zaman içerisinde çekilemez bir hal almasına ve birlikte yaşamanın imkansız hale gelmesine neden olabilmektedir.

Eşimle anlaşamıyoruz boşanmak istiyorum diyen bireylerin açacakları boşanma davası içerisinde de hakim evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanmaya hükmedebilmektedir. Burada eşimle anlaşamıyoruz diyen kişilerin etkili bir savunma yaparak hakim kanaati kazanması önemlidir. Zira boşanma davalarında hakim kanaati olmaksızın boşanma gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır.

Eşimle anlaşamıyoruz boşanmak istiyorum diyen kişilerin bu süreçte uzman bir boşanma avukatı ile iletişime geçerek boşanma davasını yürütmesi gerek en kısa süre içerisinde boşanmanın gerçekleşmesi gerekse de boşanma davası sonucunda yaşanılabilecek olan hak kayıplarının önüne geçilmesi ve bireylerin hak kaybı ile karşılaşmamaları adına yarar sağlamaktadır. Boşanma davalarında boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa bile boşanma davalarının sürelerinin uzun olması ve sıklıkla hak kaybı yaşanması boşanma avukatı tutulmasının önemini arttırmaktadır.

Eşle anlaşamama durumunun boşanma nedeni olarak sayılması adına etkin bir savunma yapılması hakimin boşanmaya hükmetmesine destek olmaktadır. Eşlerin anlaşamaması mutsuz bir evliliğin yürütülmesine ve evlilik içerisindeki çocuklarında bu durumdan psikolojik olarak olumsuz etkilenmesin neden olmaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top