Son Dakika
Eşimden Boşanmak İstiyorum

Eşimden Boşanmak İstiyorum

Eşimden Boşanmak İstiyorum
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma eşlerin yasal olarak evlilik birliğini bitirmeleri anlamına gelmektedir. Eşimden boşanmak istiyorum diyen kişilerin öncelikle ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine boşanma istemiyle boşanma davası açmaları gerekmektedir. Eşimden boşanmak istiyorum diyen kişiler boşanma ile ilgili her konuda eşleri ile uzlaşma içerisinde olması durumunda anlaşmalı boşanma davası açabilmektedirler. Eğer ki eşleri ile boşanma hakkında her hangi bir konuda uzlaşma içerisinde olmamaları durumunda ise açacakları boşanma davası şekil ve usul yönünden çekişmeli boşanma olarak adlandırılmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası ile çekişmeli boşanma davası arasında süre olarak anlaşmalı boşanma davası daha kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir. Hatta uzman boşanma avukatı tarafından hazırlanacak anlaşmalı boşanma protokolü sayesinde eşimden boşanmak istiyorum diyen kişiler tek celsede boşanma da gerçekleştirebilirler. Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için anlaşmalı boşanma şartlarını bireylerin taşıyor olması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma şartları, en az 1 yıl süreyle evli kalmış olmak,  eşlerin boşanma üzerinde uzlaşma içerisinde olduğunu beyan ettikleri anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalamak ve boşanma davası görülmesi esnasında mahkeme salonunda hazır bulunmak şeklinde sıralanabilir. Eşimden boşanmak istiyorum diyen kişilerin boşanma davası açarken boşanma avukatı tutmaları zorunlu değildir. Fakat boşanma avukatı tutmak boşanma davasının neticesinde oluşabilecek olası hak kayıplarının önüne geçebilmektedir. Bu nedenle eşimden boşanmak istiyorum diyen kişilerin boşanma avukatı tutmaları onlara mutlak fayda sağlayacaktır.

Eşimden boşanmak istiyorum diyen kişilerin boşanma davasında karşılaşabilecekleri hak kayıpları maddi ve manevi tazminat, tedbir nafakası, çocuk bakım nafakası, yoksulluk nafakası, velayet, mal paylaşımı gibi pek farklı konular olabilmektedir. Bu konular ile ilgili olarak hak kaybının önüne geçmek uzman boşanma avukatı tutmak ile mümkün olabilmektedir.

Eşimden boşanmak istiyorum diyen bireylerin boşanma hakkında uzlaşma içerisinde olmadığı durumlarda açılacak olan boşanma davası türünün çekişmeli boşanma davası olduğuna değinmiştik. Çekişmeli boşanma davasında eşler nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi konularda çekişme içerisinde olmaktadırlar. Örneğin çocuğun velayetinin kimde olacağı yada eşlerin çocuğun velayetinde uzlaşma sağlamış ama velayeti almayan ebeveynin çocuğu hangi şartlar ve hangi zaman dilimleri içerisinde görebileceği üzerinde de çekişme içerisinde olmaları boşanma davasının çekişmeli boşanma davası olarak görülmesine neden olmaktadır.

Eşimden boşanmak istiyorum diyen kişiler açısından boşanma davası oldukça zorlu ve karmaşık bir süreç olabilmektedir. Bu nedenle boşanma davası sürecinde boşanma avukatı tarafından hukuki destek almak eşlere hem en kısa sürede boşanma gerçekleşmesi hem de boşanmadan kaynaklanacak haklarının korunması açısından yardımcı olmaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top