Son Dakika
Eşim Beni Aldatıyor Boşanma Nedeni Mi?

Eşim Beni Aldatıyor Boşanma Nedeni Mi?

Eşim Beni Aldatıyor Boşanma Nedeni Mi?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirlerine olan sorumlulukları ve evlilikten doğan yükümlülükleri bulunmaktadır.  Toplumsal yapı ve cinsiyet farklılıklarından kaynaklanan yükümlülükler olabileceği gibi iki eşinde uyması gereken ortak yükümlülükler de bulunmaktadır. Sadakat yükümlülüğü iki eşinde uyması gereken bir yükümlülüktür. “Eşim beni aldatıyor boşanma nedeni olarak bu durumu gerekçe gösterebilir miyim?” diyen kişiler açısından bu durum boşanma nedenleri arasında bulunmaktadır.

Eşim beni aldatıyor boşanma nedeni mi sorunu soran kişiler ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine boşanma davası başvurusunda bulunarak bu durumu gerekçe gösterebilirler. Eşlerden birisinin diğer eşi aldatması, aile birliği içerisinde inşa edilmesi gereken güven ve sadakat yapılarını bozabilmektedir.

Eşim beni aldatıyor diyen kişiler için hukuki açıdan kadın veya erkek olmanın bir önemi yoktur. Aldatma (zina) eylemini işleyen birey boşanma davası açılması durumunda kusurlu olmaktadır.  Daha önce verilmiş Yargıtay Kararlarını incelediğimiz de eşlerden birisinin somut olarak aldatma eylemini ispatlaması da gerekmemektedir. Aldatma eylemine yönelik şüphe uyandıracak davranışlar içerisinde bulunulması boşanma nedeni olarak görülmektedir. Bu durumu açıklamak gerekirse eşlerden birisinin diğer eş evde yokken meşru bir amaca yönelik olmadan eve başka birisini alması eşim beni aldatıyor şüphesi doğurduğundan boşanma nedeni olarak ortaya konulabilmektedir. Burada “meşru amaç” ile ilgili örnek vermek gerekirse eşlerden birisinin diğer eş evde yokken eve tesisatçı getirmesi meşru amaç içermektedir.  Meşru amaç içermeyen durumlarda aldatmaya yönelik şüphe doğmaktadır ve boşanma nedeni olarak gösterilebilir bir durumdur.

Aldatma (zina) eyleminin boşanma nedeni sayılması Türk Medeni Kanununun 185. Maddesinde açıklanmıştır. Bu maddeye göre eşler; “ Eşler birlikte yaşamak, birbirlerine sadık olmak ve  yardımcı olmak zorundadır.” İfadesi yer almaktadır.

Eşim beni aldatıyor diyen kişilerin eşini affetmesi durumunda aldatma eylemini boşanma nedeni olarak gösterip boşanma davası açması mümkün olmamaktadır. Medeni Kanunun 161. Maddesinin son fıkrası “affeden tarafın dava açma hakkı yoktur.” şeklindedir.

Eşim beni aldatıyor diyen kişiler açısından aldatmayı boşanma nedeni göstererek boşanma davası açma, belirli süre şartına bağlanmaktadır. Buna göre aldatma eylemini öğrenen eş öğrenmesinin ardından 6 ay içerisinde aldatma nedeniyle boşanma davası açmalıdır. Aksi durumda boşanma davası açma hakkı bulunmamaktadır. Aldatma eyleminin üzerinden 5 yıl geçmesi durumunda da aldatmaya ilişkin boşanma davası açılması mümkün olmamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top