Son Dakika
“Eşim Başkasıyla Mesajlaşıyor” Boşanma Nedeni Mi?

“Eşim Başkasıyla Mesajlaşıyor” Boşanma Nedeni Mi?

“Eşim Başkasıyla Mesajlaşıyor” Boşanma Nedeni Mi?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Haysiyetsiz yaşam sürme boşanma davalarında sıklıkla karşılaşılan boşanma nedenlerinden birisidir. Eşlerin birbirine olan sadakat yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir. Eşim başkasıyla mesajlaşıyor diyen kişiler açısından daha önceki dava örneklerine bakıldığında yerel mahkemenin eşi başkası ile telefonda konuşan kişinin boşanma talebini yerinde bulmuş ve boşanma kararı vermiştir.

Yargıtay’ın vermiş olduğu karar ise eşin başka birisiyle telefonda konuşmasının  evlilik birliğini diğer eş açısından çekilemez duruma getirebileceğini  fakat bu durumun haysiyetsiz yaşam olarak kabul edilemeyeceğine hükmetmiştir. Yargıtay’a göre bir davranışın haysiyetsiz yaşam olarak kabul edilebilmesi için bu davranışın sürekli olarak gerçekleşmesi gerekmektedir.

Eşim başkası ile mesajlaşıyor diyen kişiler açısından bu tür bir davranışın sürekli olması durumu birlikte yaşamayı güçleştirebilmektedir. Hatta birlikte yaşamanın çekilemez bir hal almasına neden olması durumunda bu durumu boşanma nedeni olarak göstererek boşanma davası açabilmektedir.

Haysiyetsiz yaşam sürme boşanma nedeni olarak gösterilebilmekle birlikte haysiyetsiz yaşam sürme kavramı toplumun ahlaki yapısına ve değer yargılarına göre farklılık gösterebilmektedir. Eşim başkasıyla telefonda konuşuyor diyen kişiler açısından bu durum birlikte yaşamayı güçleştirebilmektedir.

Böylesi bir durumda bireylerin boşanma istemiyle dava açmaları durumunda ikamet adreslerinin bulunduğu bölgedeki Aile mahkemesine boşanma davası dilekçesi ile birlikte başvuru yapması gerekmektedir.

Haysiyetsiz yaşam sürme nedeniyle boşanma davası açacak olan kişilerin bu durumu ispat etmeleri gerekmektedir. Evli kadın veya erkeğin başka birisi ile sürekli ilişki kurduğu durumlarda eşler haysiyetsiz yaşam sürme nedeniyle boşanma davası açabilirler. Evlilik birliği içerisinde eşlerin evlilikten doğan sorumlulukları ve yükümlülükleri bulunmaktadır. Erkeğin evi geçindirmesi kadının ev işlerini yapması gibi sorumluluklar olduğu gibi, eşlerin birbirine karşı sadakat yükümlülüğü de eşlerin uyması gereken yükümlülükler arasındadır. Eşlerin bu yükümlülüğü yerine getirmemesi durumunda aldatma (zina) nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir. Boşanma davası açacak kişiler boşanmaya kesin olarak karar vermeleri durumunda Aile Mahkemesine başvuru yaparak boşanma davası açabilirler. Boşanma davası ile ilgili olarak bireylerin boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları, olası bir ha kaybı durumunun önüne geçebileceği gibi zorlu boşanma sürecinden en kısa süre içerisinde sıyrılmayı kolaylaştırmaktadır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top