Son Dakika
Eşim Ailemle Görüşmeme İzin Vermiyor Boşanma Sebebi

Eşim Ailemle Görüşmeme İzin Vermiyor Boşanma Sebebi

Eşim Ailemle Görüşmeme İzin Vermiyor Boşanma Sebebi
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Evlilik birliğini sekteye uğratacak davranışlar nedeniyle birlikte yaşama olgusunun imkansız hale gelmesi durumunda eşler boşanmak istemektedirler. Boşanma istemiyle boşanma davası açacak kişilerin boşanma gerçekleşebilmesi için haklı bir boşanma sebebi öne sürmeleri gerekmektedir. “eşim ailemle görüşmeme izin vermiyor” diyen kişiler boşanma davası içerisinde bu durumu haklı boşanma sebebi olarak öne sürebilmektedirler.
Boşanma davalarında öne sürülecek boşanma sebepleri özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olarak ayrılmaktadır. “eşim ailemle görüşmeme izin vermiyor” diyen kişiler açısından bu durum evlilik birliği içerisinde ortak yaşam kurulmasının önünde bir engel teşkil etmekte ise kişiler boşanma sebebi olarak bu durumu öne sürerek boşanma işlemi gerçekleştirebilmektedirler.
Boşanma davası açacak kişilerin Türk Medeni Kanunu içerisinde belirlenmiş boşanma sebepleri içerisinde bir durumu boşanma sebebi olarak göstererek boşanma işlemi gerçekleştirebilirler. Boşanma davaları içerisinde hakimler boşanma kararı verirken boşanma sebebi haklılığı üzerinden hüküm vermektedirler. Öne sürülecek boşanma sebebi haklılığına hakim karar verirken, evlilik birliğinin temelden sarsılmış olması durumunu göz önüne almaktadırlar.
Evlilik birliğinin temelden sarsılması kavramı eşlerin herhangi bir nedenden dolayı geçimsizliğe düşmeleri, ortak yaşam kurulamaması gibi durumları anlatmaktadır. Hakim eğer ki eşlerin ortak yaşam kurmalarının imkansız olması durumuna kanaat getirmesi durumunda Medeni Kanun içerisinde belirlenmiş genel boşanma nedenleri içerisinde bulunan evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma işlemine hükmedecektir.
Kimi zaman evlilik içerisinde eşler diğer eşin ailesiyle sürtüşme içerisinde, eşin ailesiyle kavgalı, eşin ailesini sevmeme ya da eşin ailesiyle eşin görüşmesini istememe gibi durumlar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda “eşim ailemle görüşmeme izin vermiyor” diyen kişi boşanmak istemesi durumunda boşanma davası açmaları gereken yetkili mahkeme oturdukları yerdeki (ikamet adresleri) Aile mahkemelerine dava açmaları gerekmektedir. Eşim ailemle görüşmeme izin vermiyor diyen bireyler boşanma davası açmak istemeleri durumunda boşanma gerçekleştirebilirler.
Eşlerden birisinin diğer eşin ailesiyle görüşmesine izin vermemesi evlilik içerisinde sıkıntılar yaratacaktır. Bu sıkıntıların boşanma davası içerisinde doğru şekilde savunulması boşanma kararı almak adına önemlidir. Bu nedenle eşim ailemle görüşmeme izin vermiyor diyen kişilerin boşanma davası için boşanma avukatı tutmaları durumunda olası bir hak kaybına uğramalarının önüne geçmelerini sağlayacaklardır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top