Son Dakika
Eşi Ölümle Tehdit Etmek Boşanma Sebebi

Eşi Ölümle Tehdit Etmek Boşanma Sebebi

Eşi Ölümle Tehdit Etmek Boşanma Sebebi
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Evlilik birliği içerisinde eşler açısından ortak hayatın çekilmez olduğu durumlarda ayrılmak istemektedirler. Eşlerin yasal olarak ayrılabilmeleri ancak boşanma davası açmaları ve hakimin boşanmaya hükmetmesi ile mümkün olmaktadır. Medeni Kanun eşlerin boşanabilmeleri için ortada haklı bir sebep olması şartı aramaktadır. Boşanma davalarında haklı sebepler Medeni Kanun içerisinde özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Eşi ölümle tehdit etmek boşanma sebebi olarak boşanma davalarına konu olmaktadır ve bu gibi bir davranışa maruz kalan eş boşanma davası açarak kendisini ölümle tehdit eden eşinden ayrılabilmektedir.

Aleni bir şekilde eşi ölümle tehdit etmek bir kere bile yapılmış olsa dahi boşanma davası esnasında hakim tarafından boşanma kararı vermek için yeterlidir. Hakim eşini ölümle tehdit eden bireyi burada kusurlu bulmaktadır ve eşi ölümle tehdit etme durumunun eyleme geçmesini beklemeden boşanma kararı almaktadır. Eşin ölümle tehdidi durumu, eşin aşağılanması, eşle alay edilmesi, pek kötü davranış sergilenmesi gibi durumlardan farklıdır. Bu tür durumlarda mağdur eşin, bu davranışlara belirli bir süre maruz kalmış olması gerekirken, eşin ölümle tehdit edilmesi durumunun boşanma sebebi olarak sayılarak boşanma gerçekleşmesi için bir kere yapılmış olması yeterlidir.

Bireyin eşini ölümle tehdit etmesi aleni bir şekilde olabilmektedir. Eşin tehdidi mesaj yoluyla, e-posta yoluyla yada başkalarının önünde yapılmış olabilir. Bu durumlarda eşinin kendisini ölümle tehdit ettiğini boşanma sebebi olarak öne süren kişi bu durumu kolayca kanıtlayabilmektedir.

Eşi ölümle tehdit etme durumunun eyleme dönüşmesi beklenmeden boşanma kararı verilir. Hakim burada eşi ölümle tehdit etme ya da eşi öldürmeyi isteme durumunun eyleme dönüşmesini beklememektedir. Eşin ölümle tehdidi nedeniyle boşanma davalarında ortada hayati bir konu olması nedeniyle hakim gerekli incelemeleri yaparak süreyi uzatmadan boşanma kararına hükmetmektedir.

Eşinin kendisini ölümle tehdit ettiğini belirten kişiler bu nedenle ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine başvuru yaparak boşanma davası açabilirler. Eşin kendisini tehdit etmesi sebebiyle boşanmak isteyen bireyler bu süreçte herhangi bir hak kaybına uğramamak ve boşanma davasının en kısa sürede neticelenmesini sağlamak adına boşanma avukatı tutabilirler. Boşanma davası açacak kişilerin boşanma avukatı tutmaları zorunlu olmasa da boşanma avukatı tutmak bireylere hem boşanma süresi açısından hem de boşanma davası neticesinde yaşayabileceği hak kayıplarının önüne geçilmesi açısından mutlak fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top