Son Dakika
Eşi Evden Kovmak Boşanma Sebebi

Eşi Evden Kovmak Boşanma Sebebi

Eşi Evden Kovmak Boşanma Sebebi
3 votes, 4.33 avg. rating (85% score)

Evlilik içerisinde bireylerin ortak yaşam kurabilmeleri için hiç kuşku yok ki birlikte yaşamaları gerekmektedir. Eşlerin birlikte yaşamamaları belirli şartlar ve belirli süreler zarfında olması durumunda mazur görülebilir. Örneğin eşin askere gitmesi nedeniyle belirli bir süre ayrı yaşamaları olağan bir durumdur ve eşlerin bir arada yaşamamalarını meşru kılmaktadır. Evlilik birliği içerisinde meşru bir neden olmaksızın eşlerin ayrı aşamaları, eşin evi terk etmesi ya da diğer eşi evden kovmak boşanma sebebi olarak sayılmaktadır.

Birlikte yaşam kurma olgusunun zedelendiği durumlarda eşi evden kovmak boşanma sebebi olarak boşanma davalarına sıklıkla konu olmaktadır. Boşanma davası açacak kişilerin 4271 sayılı Türk Medeni Kanunu hükümlerince haklı bir boşanma nedeni ortaya koymaları gerekmektedir. Haklı boşanma nedeni olmayan kişilerin boşanmaları mümkün olmamaktadır. Kocam beni evden kovdu ya da karım beni eve almıyor diyen kişiler yaşadıkları bu durumu boşanma davası içerisinde boşanma sebebi olarak öne sürebilmektedirler. Boşanma davası içerisinde eşi evden kovan birey kusurlu olacaktır. Boşanma davalarında kusur boşanmada maddi ve manevi tazminat ile nafaka miktarları için önem taşımaktadır.

Kocam beni evden kovdu ya da karım beni eve almıyor diyen kişiler boşanma davası açmak istemeleri durumunda onlar için boşanma davasının açılacağı etkili mahkeme, eşlerin birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemeleri olmaktadır. Bu tür bir davranışa maruz kalan kişiler boşanma davası açmak istemeleri durumunda boşanma davası dilekçeleri ile birlikte Aile Mahkemesine başvuru yapabilirler.

Boşanma davası için eşi evden kovmak durumunu boşanma sebebi olarak gösterecek bireyler açısından bu durumun dava içerisinde kusurlu olacak kişiyi belirleyeceğine değinmiştir. Eşini eve almamak ya da eşini evden kovmak fiilini işleyen kişi açısından bu durum boşanma davası neticesinde boşanma tazminatı ve nafaka açısından önemlidir. Bu nedenle boşanma davası içerisinde boşanma avukatı tutulması bu tür davranışa maruz kalan kişilerin haklarının mahkeme içerisinde en doğru şekilde savunulmasını sağlayacaktır. Keza eşini evden kovan yada eşini eve almayan kişi içinde ödeyeceği maddi ve manevi tazminat yada nafaka miktarı açısından hak kaybı yaşamamak adına boşanma avukatı tutmak onlar açısından da önemlidir. Bu nedenle boşanma davası içerisinde bireylerin boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilmektedir. Boşanma avukatı müvekkilinin menfaatine en uygun olacak şekilde boşanma davasının neticelenmesini sağlayacaktır. Boşanma avukatı tutulması bireylere mutlak fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top