Son Dakika
Eşi Evden Kovmak Boşanma Sebebi Sayılmaktadır!

Eşi Evden Kovmak Boşanma Sebebi Sayılmaktadır!

Eşi Evden Kovmak Boşanma Sebebi Sayılmaktadır!
4 votes, 3.75 avg. rating (76% score)

Boşanma eşlerin evlilik birliğini yasal olarak sonlandırmaları olarak nitelendirilmektedir. Bu süreçte bireylerin haklı boşanma sebeplerine ihtiyaçları vardır. Boşanmaya ilişkin hukuki sebepler söz konusu değilse boşanma gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Medeni Kanun hangi durumların boşanma sebepleri olarak öne sürülebileceğini açıklamaktadır. Kanun içerisinde boşanma sebepleri özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olarak ayrışmaktadır. Buna göre eşi evden kovmak haklı boşanma sebepleri arasında yer alır. Eşin evden kovulması ya da eşi tarafından evden kovulan birey bu durumu boşanma sebebi olarak öne sürerek boşanma davası açabilmektedir.

Eşi Evden Kovmak Boşanma Sebebi

Eşi evden kovma durumu farklı şekillerde olabilmektedir. Direk olarak eşin evden atılması söz konusu olabileceği gibi evin kilidinin değiştirilmesi ve buna bağlı olarak eşin eve girmesinin engellenmesi de eşi evden kovma kapsamında değerlendirilmektedir.

Eşi tarafından evden kovulan bireylerin boşanma davası açmaları gereken yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Bu bireyler eşleri ile son altı aydan bu yana birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine boşanma istemiyle dava açabilirler. Tarafların boşanma sürecinde altı aydan daha uzun bir süredir farklı yerlerde ikamet ediyor olmaları durumunda ise boşanma davası davalının bulunduğu yer mahkemesinde açılmalıdır.

Eşin evden kovulması sebebiyle boşanma davalarında tarafların tüm konularda uzlaşmaları onların en kısa sürede boşanma gerçekleştirimelerine olanak sağlar. Medeni kanunda belirlenen anlaşmalı boşanma şartlarının yerine getirilmiş olması bireyler açısından açılacak boşanma davasının anlaşmalı olarak görülmesini sağlarken tarafların boşanma sürecinde herhangi bir konuda anlaşamamaları durumunda açılacak olan boşanma davası çekişmeli boşanma olarak yürütülür. Çekişmeli boşanma davaları ortalama olarak 1 2 yıl arasında sonuçlanırken anlaşmalı boşanma davaları 1 hafta ile 3 ay arasında değişmektedir.

Eşi tarafından evden kovulan kişiler boşanma davası açmak istemeleri durumunda öne sürdükleri boşanma sebebini ispat ile yükümlüdürler. Bu yüzden açılacak boşanma davasında etkili bir savunma yapmaları gerekir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top