Son Dakika
Eşi boşanmakla Tehdit Etmek Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Eşi boşanmakla Tehdit Etmek Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Eşi boşanmakla Tehdit Etmek Boşanma Nedeni Sayılır Mı?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Evlilik birliği içerisinde güven ve huzur ortamının bulunmaması evliliğin devamının sağlanamaması ile sonuçlanacaktır. Medeni Kanunun 166. Maddesi “evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma” uyarınca eşi boşanmakla tehdit etmek ortak hayatın sürdürülmesinin taraflardan beklenmeyecek şekilde sarsılmasına sebep olacağından boşanma nedeni olarak sayılmaktadır.

 

Eşi boşanmakla tehdit etmek, eşine “seni boşayacağım” demek, eşlerden birisinin diğerine “senden boşanacağım” demesi, sürekli boşanmak istediğini söylemek,.. gibi davranışlar evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olmaktadır.

 

Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişilerin bu süreçte açılacak boşanma davası ile ilgili olarak boşanmayı ilgilendiren konularda eşleri ile hem fikir olmaları durumunda anlaşmalı boşanma şartlarının da yerine getirilmesi ile birlikte kolay ve hızlı bir şekilde boşanmak mümkündür. Eşi tarafından boşanmakla tehdit edilen kişinin boşanmaya ilişkin konularda (velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat) uzlaşma içerisinde olamamaları durumunda ise boşanma davası çekişmeli olarak görülecektir.

 

Eşi boşanmakla tehdit etme nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte hukuki prosedürleri doğru bir şekilde yerine getirmeleri zorlu boşanma sürecinin en kısa sürede atlatılmasına olanak sağlar. O nedenle bireylere boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Her ne kadar boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa bile boşanma davası süreleri ve sonucunda yaşanabilecek hak kayıpları düşünüldüğünde boşanma avukatı tutmak boşanmakla tehdit edilen kişinin mutlak faydasına olacaktır.
Eşini boşanmakla tehdit eden bireyler açılacak olan boşanma davasında kusurlu taraf olacaklardır. Bilindiği gibi boşanma davalarında kusur velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi konularda bireylere dezavantaj sağlamaktadır.

Diğer yandan boşanma davasında öne sürülecek olan boşanma nedeninin doğru tespit edilmesi önemlidir. Açılacak olan boşanma davasının hukuki temellere dayandırılmaması boşanma davasının reddine neden olacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top