Son Dakika
Eşi Aşağılamak, Hakaret Etmek, Hor Görmek Boşanma Sebebi

Eşi Aşağılamak, Hakaret Etmek, Hor Görmek Boşanma Sebebi

Eşi Aşağılamak, Hakaret Etmek, Hor Görmek Boşanma Sebebi
6 votes, 4.17 avg. rating (83% score)

Boşanma kavramı eşlerin evlilik birliğini sürdürmek istememeleri nedeniyle yasal olarak ayrılmaları anlamına gelmektedir. Eşlerin boşanma gerçekleştirebilmeleri için Medeni Kanuna göre haklı bir boşanma sebebi olmalıdır. Boşanma sebepleri Türk Medeni Kanunu içerisinde özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olarak ayrılmaktadır. Eşi aşağılamak, eşe hakaret etmek, eşi hor görmek gibi durumlar genel boşanma sebepleri içerisinde yer alır ve aile birliğinin temelden sarsılmasına neden olur.
Genel boşanma sebepleri içerisinde en çok boşanma davalarına konu olan boşanma sebepleri aile birliğinin temelden sarsılması boşanma sebepleri olmaktadır. Aile birliğinin temelden sarsılması olgusu eşlerin ortak yaşamı sürdürmelerinin imkansız hale gelmesi anlamını taşır. Herhangi bir tutum ve ya davranışın aile birliğini temelden sarsacak şekilde cereyan etmesi durumunda bireyler boşanma sebebi olarak bu tutum ve ya davranışı örnek gösterebilmektedir. Eşi aşağılamak, eşe hakaret etmek, eşi hor görmek de bu tür tutum ve davranışlar arasında yer alır.
Eşi sürekli olarak aşağılama evlilik birliği içerisinde mutlu bir yuva kurulmasının önünde engel teşkil edecektir. Örneğin kadının kocasına “senin gibi erkek mi olur” demesi ve ya kocanın karısına “kadın dediğin öyle olmaz” gibi tutumlar içerisine girmesi durumunda eşin aşağılanması nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir. Ya da evlilik içerisinde eşin ailesi veya kedisinin hor görülmesi küçük görülmesi gibi durumlarda da bu davranışa maruz kalan eş boşanma davası içerisinde bu durumu boşanma sebebi olarak gösterebilmektedir.
Boşanma sebebi olarak eşin aşağılanması, eşin hor görülmesi, eşe yapılan hakaret gibi davranış ve tutumların gösterilmesi için bu tür davranışların evlilik birliğini temelden sarsmış olması gerekmektedir. Eşlerden birisinin diğer eşe böyle bir tutum ve ya davranışta bulunması durumunda bu davranışı gerçekleştiren kişi kusurlu olacaktır. Boşanma davalarında kusurlu olmak dava neticesinde ödenecek olan maddi ve manevi tazminat, nafaka miktarı gibi durumlar açısından belirleyici bir faktör olacaktır.
Eşin hakaret etmesi, eşi aşağılama, eşi hor görme gibi tutumlar nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin bu tür davranışlarının kanıtlanabilir olması gerekir. Bu nedenle boşanma davası içerisinde en doğru savunmanın yapılabilmesi için bireylere boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top