Son Dakika
Erkeklik Görevini Yerine Getirmeme Nedeniyle Boşanma
erkeklik görevini yerine getirmeme

Erkeklik Görevini Yerine Getirmeme Nedeniyle Boşanma

Erkeklik Görevini Yerine Getirmeme Nedeniyle Boşanma
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Erkeklik görevleri kavramı, evlilik içerisinde bir çok unsuru barındırır. Eerkeklik görevini yerine getirmeme nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından bu boşanmanın gerçekleştirilebilmesi için öne sürülmesi gereken hukuki sebep, evlilik birliğinin temelden sarsılması olmalıdır.

Erkeklik Görevini Yerine Getirmeme Nedir?

Erkeklik görevini yerine getirmeme durumu evlilik içerisinde farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Birkaç örnek vermek gerekirse, erkeğin evin geçimini sağlamayı meşru bir neden olmaksızın reddetmesi (çalışmayı önleyen meşru bir neden ör: Malüllük ) eşi ile yatmaktan kaçınması, çocuk sahibi olmak için tedavi olmaktan kaçınması… gibi farklı örnekler verilebilir.

Erkeklik görevini yerine getirmeme durumu evlilik birliğini sekteye uğratmakta ve ortak yaşam kurulması imkansız hale gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda birey boşanma davası açarak mevcut evliliğini bitirme iradesi gösterebilir. Boşanma süreci sıkıntılı ve uzun bir süreci ifade eder. Bu süreçte taraflar maddi ve manevi bir çok hususta zorluklarla karşılaşmaktadır. Boşanma sürecinin en kısa sürede sonuçlandırılması bu zorlukların aşılması noktasında önemlidir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Erkeklik görevini yerine getirmeme nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte boşanma davası için başvuru yapmaları gereken görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Boşanma davasını açacak olan kişi eşi ile son altı aydır birlikte ikamet ettikleri yerdeki, eşi ile altı aydan uzun bir süredir farklı yerde ikamet etmesi durumunda ise eşinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesine boşanma dilekçesi ile birlikte başvuru yapmalıdır. Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise boşanma davalarına Asliye Hukuk Mahkemesi bakar.

 

Eşinin erkeklik görevini yerine getirmemesi nedeniyle boşanmak isteyen bireyin bu süreci doğru yürütmesi velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi bir çok konuda hak kaybı yaşamasını engelleyecektir. Boşanma sürecinde hak kaybı yaşanmaması adına hukuki bilgi ve deneyim gerekir. O yüzden erkeklik görevini yapmama nedeniyle boşanma davası açılırken uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilmektedir. Boşanma davalarında avukat tutulması zorunlu bir durum değildir fakat gerek boşanmanın en kısa sürede gerçekleştirilmesi gerekse de boşanma sonrası yaşanacak hak kayıplarının önüne geçilebilmesi için uzman desteği önemli bir yere sahiptir. Hukuki anlamda sürecin doğru yürütülebilmesi için gerekli prosedürler hızlı ve etkili bir şekilde yerine getirilmelidir. Bu noktada tutulacak boşanma avukatı müvekkillerine mutlak fayda sağlar.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Iki yillik evliyim ve bosanmak istiyorum çünkü surekli psikolojik baski goruyorum ve ciddi bir iletisim sorunumuz var. Esimin ailesi surekli herseyimize karismak istiyor ve beni surekli kötü gostermrk cabasindalar. 8 aylik oglum var bosanma asamasinsa neler yapmaliyim calismiyorum avukat durumu nasil olur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top