Son Dakika
En Popüler Boşanma Nedenleri Hangileri?

En Popüler Boşanma Nedenleri Hangileri?

En Popüler Boşanma Nedenleri Hangileri?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Ülkemizde boşanma davası açarak evliliklerin sonlandırılması son yıllarda sürekli artış göstermektedir. Öyle ki boşanma davaları Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre bir önceki yıla oranla %1.6 lık bir artış göstermektedir. Peki mutlu bir evliliği boşanmaya sürükleyen en popüler boşanma nedenleri hangileri? Yapılan araştırmalar önceki yıllarda en fazla boşanma nedeni olarak öne sürülen gerekçenin aldatma olduğu fakat son yıllarda ilgisizliğin en fazla görülen boşanma nedeni olarak ilk sırada yer aldığını göstermektedir. Aşağıda en popüler boşanma nedenleri ve hangi olayların boşanmayı getirdiği sıralanmaktadır.

 

1- İlgisizlik Nedeniyle Boşanma: Evlilik içerisinde taraflardan birisinin ilgisiz davranması, ilgi eksikliği ya da evliliğe dair sorumluluğun yerine getirilmemesi en popüler boşanma nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Evlilik içerisinde ilgisizlik tutumu eşe karşı olabildiği gibi, çocuklara karşı ilgisiz olunması, ev işlerine karşı ilgisiz olunması, evin geçiminin sağlanmasına karşı ilgisizlik ya da yerine getirilmesi gereken farklı bir sorumluluk karşında ilgisiz davranma olarak çeşitlenebilmektedir.

 

2- Aldatma Sonucu Boşanma: Aldatma (zina) evlilik içerisinde eşlerin birbirine karşı sadakat yükümlülüğü kapsamındadır ve bu yükümlülüğün ihlali durumunda bireyler aldatma nedeniyle boşanma davası sıklıkla açmaktadırlar. Aldatma ya da aldatılma boşanma nedeni özellikle son yıllarda Facebook, Google+, Twitter, İnstagram gibi sosyal ağların yaygınlaşması ile birlikte daha daha da artmaktadır. Ayrıca aldatma eylemine şüphe oluşturabilecek haller de boşanma nedeni olarak sayılmakta ve eşler açısından güven sarsıcı davranış kapsamındadır ve en popüler boşanma nedenleri arasında yer alır.

 

3- Terk Sonucu Boşanma: En popüler boşanma nedenleri arasında yer alan bir diğer boşanma nedeni ise terk unsurudur. Eşin evi terk etmesi, eşi evden kovma, çocukları da alıp başka bir yere gitme, ailesinin yanına dönme, eve gelmeme gibi durumlar terk nedeniyle boşanma olarak sayılmaktadır.

 

4- Şiddet Nedeniyle Boşanma: Eşlerden birisinin diğer eşe karşı uyguladığı şiddet popüler boşanma nedenleri arasındadır. Evlilik içerisinde şiddet unsuru farklı şekillerde cereyan edebilmektedir. Eşlerden birisinin diğer eşe fiziksel şiddet uygulaması (dövmesi, dayak atması, darp etmesi, yaralama) en fazla görülen şiddet unsuru olmakla birlikte, eşin psikolojik şiddete (aşağılama,küçük düşürme, hor görme,azarlama, tehdit, korkutma, sindirme,küçümseme…) mağruz kalması da boşanma nedeni olarak sayılmaktadır. Diğer taraftan evliliği boşanmaya götüren şiddet davranışlarından birisi de eşin dövülmesine seyirci kalınması, çocuklara aşırı şiddet uygulanması gibi davranışlardır.

 

5- Cinsel Nedenlerle Boşanma: En popüler boşanma nedenlerinden bir diğeri ise cinsel nedenlerden kaynaklanmaktadır. Cinsel uyumsuzluklar, cinsellikten kaçınma, cinsel rahatsızlıkların oluşturduğu geçimsizlik hali evliliğin boşanma ile sonuçlanmasına neden olmaktadır.

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top