Son Dakika
En Hızlı Şekilde Nasıl Boşanırım?

En Hızlı Şekilde Nasıl Boşanırım?

En Hızlı Şekilde Nasıl Boşanırım?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

4721 sayılı Türk Medeni Kanununda boşanmanın nedenleri özel ve genel sebepler şeklinde tart edilmiştir. Bu sebeplerden birisi vuku bulmadığı takdirde boşanmanın gerçekleşmesi mümkün değildir. Özel sebeplerde yer alan eşlerden birisinin akıl sağlığını kaybetmesi, zina, haysiyetsiz yaşam sürme, tehdit ve şantaj gibi nedenler boşanma davası hakkına eşleri sahip kılar. Genel sebep arasında sayılan “evlilik birliğinin temelden sarsılması” durumu, Yargıtay kararlarında verilen özel boşanma sebeplerinin dışında gerçekleşen boşanma nedenleridir.

En Hızlı Şekilde Nasıl Boşanırım?

Boşanma davası açılmadan önce eşlerin aralarında var olan husumeti kanunlarda yer alan sebeplere dayandırmaları, boşanmaların sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. En ufak bir sebeple boşanma davasının açılması diye bir durum asla yoktur. Kanunlarda yer almayan boşanma sebeplerinden dolayı asla boşanma davası için geçersiz malzemeler üretilemez.  Bunun için boşanmak isteyen eşlerin bu süreç içerisinde bilirkişi olan boşanma avukatı danışmanlığına başvurmaları, hangi sebeplere dayanılarak boşanma gerektiği hususunda aydınlatıcı bir yol izlenmesinde yararlı olacaktır. Boşanma avukatı sayesinde tek celsede boşanma yolunun nasıl izlenilmesi konusunda bilgilenmiş olacaksınız.

Tek celsede boşanma olarak bilinen deyim kanunlarımızda anlaşmalı boşanma davası olarak yer almaktadır. Anlaşmalı boşanma davası 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 166. Maddesinin 3. Fıkrasında yer alan bir haktır. Ancak bu hakkın kullanılabilmesi için eşlerin bir senelik evliliği tamamlamış olmaları gerekmektedir. Eşlerin hemen boşanabilmeleri için gerekli yolu sunan anlaşmalı boşanma, iki tarafında boşandıktan sonra beliren feri hususlarda anlaşabilmelerini gerekli kılmaktadır. Mesela çocuklar hususunda velayet ve nafaka konusu ve diğer mal, mülk paylaşımı hususlarında ortak protokolün hazırlanması gerekmektedir. Bunun için eşlerin ortak bir irade ortaya koymaları gerekmektedir.

Eşlerin ortak iradeye dayalı olarak boşanma davası açmamaları, anlaşmalı boşanma davası gerçekleşmemesi için tek sebeptir. Boşanmadan doğacak feri meselelerin eşler arasında anlaşmalı bir şekilde çözülememesi, çekişmeli boşanma sürecinin yaşanmasına sebep olacaktır. Bu da boşanma davasının uzamasına sebep olmaktadır. Mesela eşlerin çocukların velayeti hususunda anlaşamamaları, çekişmeli boşanmanın yaşanmasını sağlamaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası hükümlerinin yer aldığı protokolde, tüm feri hususlar eşlerin kabulüyle karara bağlanmıştır. Duruşma günü ve saatinde eşlerin mahkemede bulunmaları sayesinde gerekli olan boşanma hakim tarafından tek celsede boşanma olarak gerçekleşmektedir. Ancak eşlerden birinin duruşmada olmaması, anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmesine engel olacaktır. Bu nedenle eşlerin gün ve saatte mahkeme huzurunda olmaları gerekmektedir. Anlaşma protokolünde yer alan hususlardan bazılarına hakim değişiklik şerhi koyabilmektedir. Çocukların velayeti hususunda bazı değişikliğe gitme hakkı, saklıdır.

 

Hakkında admin

7 yorum

  1. boşanma davam çarşamba olacak size soru sorabilir miyim

  2. çarşamba günü davam görülecek size sormak istediğim sorular var

  3. En Hızlı Şekilde Nasıl Boşanırım? konusunda detaylı bilgi için bana ulaşabilir misiniz teşekkürler.

  4. En Hızlı Şekilde Nasıl Boşanırım? konusunda yardımcı olabilir misiniz

  5. En Hızlı Şekilde Nasıl Boşanırım? konusunda danışmak istiyorum

  6. En Hızlı Şekilde Nasıl Boşanırım? konusunda detaylı bilgi için bana ulaşabilir misiniz teşekkürler.

  7. En Hızlı Şekilde Nasıl Boşanırım? çok güzel anlatmışsınız teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top