Son Dakika
Düğünde Takılan Takılar Kime Ait
Düğünde Takılan Takılar Kime Ait

Düğünde Takılan Takılar Kime Ait

Düğünde Takılan Takılar Kime Ait
1 vote, 3.00 avg. rating (71% score)

Düğünde takılan takılar, boşanma davalarında olduğu kadar evlilik içerisinde de tarafların anlaşmazlık yaşadığı konulardan birisidir. Her evlilik içerisinde düğünde takılan kime ait şeklinde bir problem olmayabilir. Mutlu bir evlilikte düğünde takılan takılar ve bu takıların kime ait olduğu konusunda sorun olmamaktadır. Ama boşanma sürecinde eşler arasında, düğün takıları çoğu zaman sorun olmaktadır. Düğünde takılan takılar kime ait diye merak eden kişilerin bilmesi gereken ilk unsur, düğünde geline takılmış olan takıların geline ait olduğudur.

 

Geline Düğünde Takılan Takılar Kime Ait

Düğünde geline takılmış olan takılar (altın, para, mücevher … gibi) gerek erkek tarafı tarafından olsun gerekse de kız tarafı tarafından takılmış olsun geline aittir. Düğünde takılan takılar kime ait diye merak eden bireyler açısından geline takılan takılar hukuki olarak geline aittir. Erkek tarafının geline takmış olduğu takılar bağış olarak kabul görmektedir . Erkeğin geline takılan takıları alması durumunda, geline geri ödenmesi gerekir. Geline ait olan takılan erkek tarafından alınması haksız bir davranış sergilendiğini gösterir ve erkek takıyı geri ödemekle yükümlüdür.

 

Erkeğe Düğünde Takılan Takılar Kime Ait

Düğünde erkeğe takılmış olan takılar kime ait diye merak eden kişiler açısından bu takıların kime ait olduğu farklılık göstermektedir. Burada düğünde takılan takılar ile ilgili olarak düğünün nerede yapıldığı ve düğünün yapıldığı yerdeki örf ve adetler belirleyici olmaktadır. Kimi yerlerde erkeğe takılan takılar erkeğin olabilmektedir. Kimi yerlerde ise böyle bir uygulama olmayıp hangi tarafın taktığına ve kime taktığına bakılmaksızın düğün takıları geline aittir.

 

Düğünlerde, nikahlarda, nişanlarda takı takılması toplumumuzda oldukça yaygın bir törendir. Bölgesel farklılıklar olsa da hemen hemen her yerde takı merasimi olur. Erkeğe takılan takılar kime aittir diye merak eden kişiler açısından düğünün yapıldığı yerin örf ve adetlerine bakılarak erkeğe takılan takıların kime ait olduğuna karar verilebilir.

 

Diğer yandan kimi yörelerde gelinin babasının erkeğe saat takması gibi bir adet de bulunmaktadır. Burada dama takılan saat her ne kadar düğün takısı kapsamında olsa da kişisel bir mal olduğu için erkeğin olmaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top