Son Dakika
Darp Nedeniyle Boşanma

Darp Nedeniyle Boşanma

Darp Nedeniyle Boşanma
3 votes, 3.33 avg. rating (70% score)

Evlilik birliğini temelden sarsan sebepler arasında darp, tehdit gibi durumlar boşanma sebebi olarak sayılmaktadır. Eşlerden birisinin tehdide veya darba maruz kalması halinde en yakın karakola giderek, korunma talebinde bulunması gerekmektedir. Dayak nedeniyle boşanma Türk Medeni Kanunun 166 maddesinin 1. Fıkrasına binaen, ortak hayatın devamını sekteye uğratması dolayısıyla, boşanma davası açılabilmektedir. Eşi tarafından tehdit edilen kişi, boşanma davası açılmış olmasa bile, 6284 sayılı kanununda yer alan maddelere dayanarak, koruma talebinde mağdur olan taraf talepte bulunabilmektedir. Dayak nedeniyle boşanma davalarında çocukların velayeti, nafaka gibi işlemler, en az kusurlu olan taraf lehine hakim tarafından düzenlenmektedir. Hakim, dava sırasında mağdur tarafın dava süresi boyunca bakım ve masraflarının karşılanması için tedbir nafakasının sağlanmasına da karar verebilir.
Çekişmeli boşanma şeklinde gerçekleşecek olan dava, darbın kanıtlanması dahilinde hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır. Bu nedenle darp edilen kişi, zaman kaybetmeden karakola sığınmalı ve hastaneye götürülme talebinde bulunmalıdır. Hastaneden alınacak darp raporu, mahkemeye sunulacak deliller arasında önemli bir veridir. Çekişmeli boşanma esnasında hakim çocukların velayetine kendisi karar verir. Her ne kadar kusurlu tarafın çocukların velayetini alma hakkı düşük görülse de, sosyal uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar durumu belirleyici niteliğe sahip olduğunda, velayette çocuklar kusurlu olan tarafa da verilmektedir. Velayet davasının boşanma davasında ayrı olarak düşünülmesi gerekir.
Türk Medeni Kanunu boşanma nedenleri arasında darp, tehdit, haysiyetsiz yaşam sürme, akıl sağlığının kaybolması gibi özel durumlar mevcuttur. Bunun yanında medeni kanununda genel bir sebep olarak evlilik birliğinin temelden sarsılması yer almaktadır. Boşanmanın gerçekleşmese bilmesi adına kişi, hangi boşanma nedenleri göz önüne alınarak dava açması gerektiğine iyi karar vermelidir. Aksi halde boşanma davasından olumsuz bir netice alınabilecektir. Bu durum 3 sene içerisinde taraflar boşanma davası için başvuruda bulunamazlar.
Aile içerisinde dayak, şiddet, tehdit gibi durumlar söz konusu olduğunda hakim şiddet sorumlusu hakkında bazı tedbirler alır. Bu durumda mağdura yönelik ikinci bir şiddet, tehdit gibi durumun meydana gelmemesi, müşterek olan konuttan kişinin uzaklaştırılması, müşterek konutun mağdur kişinin hizmetine tahsis edilmesi, darptan sorumlu olan kişinin, mağdur olan kişinin yakınlarına, çocuklarının okullarına yaklaşmaması uyarısı, eğer çocuklarla ilgili önceden hazırlanan bir ilişki kurma kararı varsa, bu kararın gözlemciyle beraber uygulanması. Mağdur olan kişiye telefon veya diğer iletişim araçlarıyla herhangi bir kontakt kurulmaması.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. eşler birbirini darp etmiş ise ve bayanın anneside kızının eşini darp ettiyse erkek çocukları nedenile şikayetçi olmayıp kadın şikayetçi oldu ise kamu davasının seyri ne yönde olur erkeğin aynı zamanda ağır hastalığı bulunuyor ve sinir sitres hastalığını tetikliyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top