Son Dakika
Danimarka’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Danimarka’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Danimarka’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Danimarka’da yaşadığı dönemde bu ülke mahkemelerine açtığı boşanma davası neticesinde boşanmış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları milletler arası özel hukuk uyarınca boşanma kararlarını Türkiye’de de tanıtmak durumundadırlar. Aksi durumda Danimarka’da boşanma işlemi Türkiye’de tanınmamaktadır. Danimarka’da boşanmanın Türkiye’de Tanınması adına açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası ile vatandaşlar Danimarka’da boşanma işlemlerini Türkiye’de tanıtabilmektedirler. Boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda Danimarka’da boşanma gerçekleştirmiş kişiler Türkiye’de hala evli olarak görülmektedirler.

Danimarka’da boşanmanın Türkiye’de Tanınması ile ilgili olarak boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması ileriki dönemde Danimarka’da boşanma gerçekleştirmiş kişileri zor duruma düşürmektedir. Çoğu zaman Danimarka’da boşanma gerçekleştirmiş bireyler Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerektiğinin farkında olmamaktadır. Bu durumda Türkiye’de yeniden evlenmek isteyen kişi hala evli olarak görünmenin şokunu yaşayabilmektedir.

Danimarka’da boşanmanın Türkiye’de Tanınması adına açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası süreleri farklılık gösterebilmektedir.  Danimarka’da boşanmanın Türkiye’de Tanınması süresi boşanma tanıma tenfiz davasının doğru şekilde yürütülmesi durumunda 10 gün içerisinde neticelenebilirken, boşanma tanıma tenfiz davası süreci doğru yönetilmemesi durumunda yıllarda da sürebilmektedir.

Danimarka’da boşanma gerçekleştirmiş eşlerin ikisinin de Türkiye’de farklı farklı avukatlara vekalet vermesi Danimarka’da boşanmanın Türkiye’de Tanınması adına açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası süresini oldukça kısaltacaktır. Boşanma tanıma tenfiz davalarında uzman ve deneyimli bir tanıma tenfiz avukatı ile Danimarka’da boşanmanın Türkiye’de Tanınması işleminin yürütülmesi eşlerin en erken 10 gün içerisinde boşanmalarının tanınmasını sağlayabilmektedir.

Boşanma tanıma tenfiz davalarında süreyi etkileyen bir diğer faktör ise eşlerin gerekli belgeleri hazırlaması olmaktadır. Özellikle gerekli belgelerin bireyler tarafından hazırlanmayıp gerekli belgelerin Danimarka’dan gelmesinin beklenmesi durumunda dava aylar hatta yıllarca sürebilmektedir. O nedenle Danimarka’da boşanma gerçekleştirmiş  kişilerin gerekli belgeleri toparlayarak Türkiye’de bir uzman boşanma tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile bu davayı yürütmesi önerilmektedir.

Boşanma tanıma tenfiz davalarında tanıma tenfiz avukatı tutulması zorunlu değildir fakat ülkemizdeki dava sürelerinin uzun olması ve dava neticesinde olası hak kayıpları göz önüne alındığında bireylerin bu süreçte tanıma tenfiz avukatı tutmaları onların menfaatine olmaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top