Son Dakika
Çocuklara Şiddet Uygulamak Boşanma Sebebi

Çocuklara Şiddet Uygulamak Boşanma Sebebi

Çocuklara Şiddet Uygulamak Boşanma Sebebi
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Evlilik birliği içerisinde eş ve çocukların huzurlu olması ortak yaşam kurulabilmesi açısından önemlidir. Ortak yaşam kurulması önünde engel oluşturacak davranışlar kimi zaman evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olmaktadır. Çocuklara şiddet uygulanması boşanma sebebi olarak çokça boşanma davalarına konu olabilmektedir. Annenin ya da babanın çocuğa dayak atması sürekli ve devam eden bir davranış olması durumunda çocuklara şiddet uygulayan kişiye karşı boşanma davası açılabilmektedir.

Bizim toplumumuzda kimi zaman aileler çocukları eğitmek adına şiddete başvurabilmektedir. Şiddet kavramı burada fiziksel şiddet olabileceği gibi psikolojik şiddet de olabilir. Örneğin çocuğun yaptığı bir davranışın kabul edilmemesi durumunda çocuğa dayak atılabileceği gibi çocuğu korkutma, tehdit etme, sindirme gibi psikolojik olarak da şiddet uygulanabilmektedir. Ebeveynler her ne kadar en iyisini yapmak isteseler de çocuk yetiştirme konusunda kimi zaman yanılgıya da düşebilmektedirler. Çocuğa uygulanacak şiddetin devamlı hale gelmesi durumunda bu davranışı gerçekleştiren eşe boşanma davası açılabilmektedir.

Çocuğun yaptığı yaramazlıktan dolayı çocuğun dövülmesi toplum içerisinde olağan karşılanabilmektedir. Fakat çocuğu aşırı dövme, çocuğun fiziksel bütünlüğünü tehlikeye sokma, psikolojik olarak çocukta oluşturulabilecek çöküntüler gibi pek çok davranış aşırı şiddet olarak değerlendirilmektedir. Çocuğa karşı uygulanacak aşırı şiddet boşanma sebebi olarak hakim nezdinde kabul edilmektedir.

Çocuğa uygulanan şiddetin boşanma sebebi olabilmesi için evlilik birliği içerisinde evliliği temelden sarsmış olması gerekmektedir. Çocuğa karşı uygulanan fiziksel şiddet boşanma davası esnasında hastane raporları ile ispat edilebilmektedir. Çocuklara uygulanan psikolojik şiddet ise tanıdıklar ve akrabalar yardımıyla ispat edilebilmektedir. Boşanma davası içerisinde çocuğu düzenli olarak dövmek boşanma sebebi olarak sayılmaktadır. Bu durum eşlerin ve çocukların ortak yaşam kurabilmeleri önünde bir engeldir.

Boşanma davalarına sıklıkla konu olan bazı şiddet eylemleri de boşanma sebebi olarak öne sürülebilmektedir.  Boşanma sebebi olarak kabul edilen bazı davranışlar şu şekilde sıralanabilir; Eşlerden birisinin çocukları sürekli olarak dövmesi boşanma sebebi, çocukları sürekli aç bırakma boşanma sebebi, çocukları sürekli korkutma boşanma sebebi, çocukları tehdit etme boşanma sebebi çocukların dövülmesine seyirci kalma boşanma sebebi

Çocuğa aşırı şiddet uygulanması nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından şiddetin derecesine göre boşanma davası içerisinde hakim, şiddet uygulayan kişinin çocuklara yaklaşmasının engellenmesi adına evden uzaklaştırma kararı da verebilmektedir. Ayrıca boşanma davası esnasında davayı açan kişi de hakimden evden uzaklaştırma kararı vermesini talep edebilir. Burada hakim şiddetin derecesine göre evden uzaklaştırma kararı verebilmektedir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. İyi günler. Benim kızım 2,5 yaşında annesi tarafından tehdit, ellere ve bel altı bölgelerine şiddet (az olmak kaydı ile), psikolojik baskı, korkutma, çocuğa karşı soğuk davranma, itici olma vs. gibi davranışlar sergilemektedir. BU olaylarını şahitleri ise ben bütün gün işyerinde olduğum için annem ve kız kardeşim şahit olmaktadır. Ayrıca bu durumdan kardeşimin erkek çocuğu bile etkilenmektedir. Ben boşanma davası açmayı düşünüyorum. Çocuk gerçekten annesinden aşırı derece korkmakta ve ben eve geldikten sonra kesinlikle ve kesinlikle kimseye gitmemektedir. Ayrıca 2,5 yaşında olmasına rağmen hala konuşamamaktadır. Bu gibi etkenler yüzünden kızım gerçekten ciddi bir psikolojik etkilenme altına girmiştir. Boşanma davasında çocuğun velayetini alma durumum ne kadar yüksektir. Bana yardımcı olurmusunuz Lütfen. Bir baba olarak yardım bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top