Son Dakika
Çocuk Bakım Nafakası Alabilir miyim?

Çocuk Bakım Nafakası Alabilir miyim?

Çocuk Bakım Nafakası Alabilir miyim?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma davasından sonra hakim çocuğun vekaletini  anne veya babaya verir. Bu süreçte hakim çocuğun nerede mutlu olacağı? Okul durumu, arkadaş çevresi gibi kriterleri göz önüne alarak karar verir. Karar aşamasında sosyal aile uzmanlarının raporları da hakimin kararına etki eder. Çocuğun vekaletini alan kimse, çocuğun bakımını iyi bir şekilde yapmakla yükümlü olan kişidir. Ancak yine karşı taraf çocuğun bakımında gereken ihtiyaçların ortak karşılanması adına iştirak nafakası talebinde buluna bilir. Çocuğun eğitim ve öğrenim masraflarında arşı tarafın gücü nispetinde yardımcı olması, medeni kanun hükümlerince düzenlenmiştir.

Çocuk Bakım Nafakası Nedir?

Nafaka davasının belirlenmesi sözleşme veya mahkeme kararıyla olmaktadır. Hakim nafakanın süresi ve miktarı konusunda günün şartların uygun bir karar verir. Ayrıca belirlenen şartların ileride değişmesi hususunda, nafaka miktarının da değişebileceği hükmü vardır. Hakim nafaka miktarını belirlerken velayeti alan kimsenin durumuna bakar. Aynı zamanda nafakayı ödeyecek kimsenin ekonomik ve sosyal durumuna da bakarak, ona göre bir miktar belirler. Karşı tarafın zengin olmasını önleyecek, nafakayı ödeyeninde fakirleşmesini sağlamayacak bir miktarda karar kılar. Nafaka talep edilen tarafın çalışamayacak durumda olması halinde nafaka ödemesi, söz konusu değildir. Yargıtay, hekim raporuyla çalışamayacağı belli olan bir kimsenin nafaka ödeme zorunluluğu olmadığına hüküm vermiştir. Bu içtihada göre hakim, karşı tarafın bu gibi durumunu değerlendirir.

Çocuk Bakım Nafakası Ne Kadar Süre Alınır?

Velayet davasının kesin sonuca bağlanmasından itibaren başlayan nafaka süresi, çocuğun yetişkin bir yaşa gelmesiyle son bulur.  Ancak Yargıtay tarafından verilen bir karara göre boşanan eşlerin çocuklarını okutmak zorunda olduklarıdır. Bu nedenle çocuğun okula devam etmesi hallinde nafaka ödemesi devam eder. Bir başka değişle çocuk yetişkin bir yaşa gelse dahi okuması durumunda nafaka ödemesi devam eder. Çocuğun velayetini almayan tarafın çocuğun okumasında harcamaları üstlenmiş olması halinde, ödediği meblağlar iştirak nafakasından kesilecektir.

Çocuk Bakım Nafakası Alma Şartları

Çocuğun hakim tarafından velayetinin anne veya babaya verilmiş olması, belirlenen iştirak nafakası, velayeti almayan tarafın çocukla ilişkisinin düzenlenmesi gibi esaslar kesin değildir. Yani bu kurallar, şartların değişmesine bağlı olarak değişme gösterecektir. Örneğin ekonomik açıdan yaşanan bir sıkıntı, iştirak nafakasının yeniden değerlendirilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda çocuğun velayetini alan tarafın şahsiyetsiz bir hayat yaşaması, aşırı alkol bağımlısı olması gibi sebepler, çocuğun velayeti konusunda verilen eski kararın bozulmasını sağlayabilir. Karşı taraf çocuğunun iyi bakılmadığı gerekçesiyle, yeniden velayet davası açabilir.  Çocuğun velayetinin arşı tarafa verilmesine hakim karar verebilir.

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top