Son Dakika
Çocuğun Velayetini Alma

Çocuğun Velayetini Alma

Çocuğun Velayetini Alma
1 vote, 3.00 avg. rating (71% score)

Anne ve babanı boşanması sırasında  feri esaslarda bir takım sorunlar  çıkabilmektedir. Çekişmeli boşanma şeklinde süren ayrılıklarda bu durumun çözülmesi, hakimin takdir yetkisiyle son bulur. Ancak hakimin verdiği karar, tarafları sonsuza dek bağlayacak bir durum değildir. Anlaşmalı boşanmalarda ise, feri esaslar protokolle anlaşmaya bağlandığından boşanma işlemleri daha kısa sürede son bulmaktadır. Feri esaslarda en çok görülen sorun ve anlaşmazlık çocukların velayeti konusunda yaşanmaktadır.

Boşanma davasının sürmesi sırasında hakimin verdiği ara karar, çocuğun velayeti kararının alınmasına kadar, çocuğun nerde kalacağını belirler. Bu anne veya baba yanı olabileceği gibi, üçüncü bir şahısta olabilir. Velayet davası boşanma davasından ayrı olarak da açılabilir. Taraflardan biri davanı açılması için dilekçeyle mahkemeye başvurabilir. Ancak bu sürecin deneyimli bir velayet davası avukatı tarafından yürütülmesi, davanın salahiyeti açısından önemlidir. Velayet davası avukatı aracılığıyla davanın açılması ve yürütülmesi, hukuki durumların ve hakların daha iyi yorumlanması ve kullanılmasını sağlayacaktır.

Velayet davası sırasında hakim, çocuğun boşanmadan doğan psikolojisinin daha fazla etkilenmeyeceği şekilde bir karar verir. Bunun için de hakim, çocuğun yaşadığı çevreden uzaklaşmaması, okul ve arkadaşlarından ayrı kalmamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kalacağı yerde kendine ait bir odasının olup, olmayacağı, ekonomik ve sosyal açıdan sıkıntı çekip, çekmeyeceği gibi ayrıntılı hususlarda bilgi toplar ve değerlendirir. Eğer çocuk bebeklik dönemini yaşıyorsa velayeti hususunda anne tarafının tercih edileceğini belirtmek gerekir. Çünkü hakimin bu konuda geniş bir takdir kullanma yetkisi bulunmaktadır. Anne sevgisine ihtiyaç duyan bebek, velayet davasının anneden yana  sonuçlanmasına sebep olur.

Ancak çocuk konuşabilir durumdaysa, kendisiyle aile sosyal uzmanları konuşur ve düşüncelerine bir raporda yer verilir. Bu raporda çocuğun nerede kalacağı konusunda hakimin değerlendireceği ince noktalar vardır. Hakimin vereceği karar, tarafları kesin olarak hiçbir zaman bağlamaz. Velayet davasını kazanan taraf, çocuğa gerekli ekonomik ve sosyal ortamı sağlayamadıysa, karşı tarafın velayet davasını yeniden açma hakkı her zaman vardır.

Velayet davası açma konusunda gerekli olan velayet davası belgeleri eksiksiz bir şekilde toplanmalıdır. Bunun için velayet davası avukatı aracılığıyla çalışılmalıdır. Velayet davası açma konusunda kişinin çocuğuna iyi muamele edilmediğini, eşinin kötü bir hayata muttali olduğunu kanıtlar belgeleri veya tanıkları olmalıdır. Velayet davası belgeleri arasına kişinin iddiaları girmelidir. Hakim gerekli incelemenin ardından önceki dava kararını bozabilir veya delillerin yetersizliğinden dolayı, velayeti aynı şekilde devamına karar verebilir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top