Son Dakika
Çocuğun Bakımı İçin Nafaka Nasıl Belirlenir?

Çocuğun Bakımı İçin Nafaka Nasıl Belirlenir?

Çocuğun Bakımı İçin Nafaka Nasıl Belirlenir?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanmalarda çocuğun velayeti ve çocuğun bakımı için ihtiyaç duyulan maddi giderlerin temini konusu sıklıkla merak edilen konulardan birisidir. Velayet konusunda belirleyici unsur çocuğun menfaatidir ve bu şekilde hakim karar verir. Peki çocuğun giderleri için talep edilen çocuk bakım nafakası yada diğer adıyla iştirak nafakası nasıl belirlenir?

Çocuğun bakımı için gerekli olan nafaka belirlenirken, çocuğun eğitim, sağlık ve diğer yaşamsal ihtiyaçlarının maliyeti hesaplanarak çocuk bakım nafakası (iştirak nafakası) belirlenir. Fakat bu belirlenirken çocuk bakım nafakasını ödeyecek olan tarafın ödeme gücü de göz önünde bulundurulur. Yani çocuğun bakımı için gerekli mali desteğin yapılabilmesi için karşı tarafın bir gelirinin olması gerekir. Aksi halde çocuk bakım nafakası (iştirak nafakası) talebi yerine gelmeyecektir.

Çocuğun Bakımı İçin Nafaka Nasıl Belirlenir?

Çocuğun bakımı için gerekli maddi desteğin sağlanması ile ilgili olarak merak edilen bir başka husus ise çocuk bakım nafakasının ne kadar süre ile verileceği ve ne zaman sona ereceği olmaktadır. Çocuk bakım nafakası ödenmeye başlanması için hakimin bu yönde bir karar vermesi gerekir. Karar verildikten itibaren başlayan çocuk bakım nafakası (iştirak nafakası) ödemeleri çocuğun 18 yaşını doldurması ile birlikte sona erer. Fakat çocuk bakım nafakasının ödenmeye devam edilebileceği haller de vardır. Örneğin 18 yaşını doldurmasına rağmen çocuğun eğitiminin devam etmesi durumunda çocuk bakım nafakası ödenmeye devam eder ve çocuğun eğitimi sona ermesi ile birlikte çocuk bakım nafakası da sona erer.

Çocuğun bakımı için gerekli maliyetin belirlenmesini ve nafaka miktarını eşler kendi aralarında karar verebilmektedirler. Örneğin açılacak olan bir anlaşmalı boşanma davası için hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde eşler çocuğun eğitim, sağlık ve diğer yaşamsal giderleri için ortak bir payda da buluşabilirler. Ancak bu şekilde bir çocuk bakım nafakasının yasal olarak ödenmesi için mahkeme içerisinde hakimin bu tür bir anlaşmaya onay vermesi gerekir.

Çocuk bakım nafakası belirlenirken yalnızca çocuğa ilişkin giderler hesaplanmaktadır. Ayrıca çocuğun velayetine sahip eski eşin giderleri verilmez. Bunun için farklı bir  nafaka türü olan yoksulluk nafakası talep edilebilir. Çocuk bakım nafakası yalnızca çocuğun bakımı için gerekli olan ihtiyaçların karşılanmasını saplamak amacıyla bağlanmaktadır.

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top