Son Dakika
Çocuğumun Velayetini Nasıl Alabilirim?
Çocuğumun Velayetini Nasıl Alabilirim

Çocuğumun Velayetini Nasıl Alabilirim?

Çocuğumun Velayetini Nasıl Alabilirim?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanmalarda eşlerin uzlaşmazlık yaşadığı konulardan birisi de velayet olmaktadır. Çocuğunun velayetini vermek istemeyen kişilerin bu süreçte atacakları adımlar dava sonunda çocuğun velayetinin kime verileceğini direk olarak etkilemektedir. Çocuğumun velayetini nasıl alabilirim diyen kişilerin boşanma davasında hakim kanaati oluşturmaları için etkili bir savunma yapmaları gerekir.

Çocuğumun Velayetini Nasıl Alabilirim?

Öncelikle bilinmesi gereken, velayet davalarında belirleyici olan çocuğun menfaatidir. Hakimler de boşanmalarda çocuğun velayetine ilişkin hüküm verirken çocuğun menfaati doğrultusunda karar almaktadırlar. Bu ndenele çocuğumun velayetini nasıl alırım diyen kişilerin açılacak olan boşanma davası içerisinde hakim kanaati kazanmak adına etkili bir savunma yapmaları gerekir.

Boşanmalarda çocuğun velayetini almak isteyen kişiler çocuğun kendisi ile yaşamasının çocuğun gelişimi açısından önemli olduğu konusunda hakimi ikna etmelidirler. Hakimler çocuğun eğitim, öğretim, sosyal yaşam, barınma gibi ihtiyaçlarının ne ölçüde karşılanacağını inceleyerek velayet kararı vermektedir.

Çocuğun maddi ihtiyaçlarının karşılanması kadar, manevi ihtiyaçlarının karşılanması da önemli bir unsurdur. O nedenle yaşça daha büyük olan çocuklara hakim kiminle yaşamak istediğini soracaktır. Daha küçük çocuklarda ise anne şefkatinin gerekliliği göz önüne alınabilmektedir. Fakat küçük çocuğun velayeti direk olarak anneye verilir diye bir kaide yoktur. Çocuğun velayetinin belirlenmesinde bir çok unsur bulunacağından dolayı her halde bireylerin etkili bir savunma yapmaları gerekir.

Çocuğumun velayetini nasıl alırım diyen kişilerin bu süreçte isteklerinin yerine gelmesi adına uzman bir boşanma avukatı ile iletişime geçerek süreci deneyimli bir hukukçu ile yürütmeleri önerilmektedir. Her ne kadar zorunlu olmasa bile velayet konusunda hak kaybı yaşanmaması adına avukat tutmak mutlak fayda sağlayacaktır.

Çocuğun velayeti boşanma davasından sonra da alınabilmektedir. Velayet kararı kesin bir hüküm belirtmemekte değişen hayat koşullarına göre velayet de değişebilmektedir. Boşanmadan sonra velayet davası açarak çocuğun velayetini almak isteyen kişiler yine bu süreçte çocuğun menfaati doğrultusunda  velayetin değişmesi gerektiği yönünde hakim kanaati oluşturmaları gerekir.

 

Velayetin Değiştirilmesi Davası yazımızı Okuyarak Ayrıntılı Bilgi Edinebilirsiniz.

Velayetin Değiştirilmesi

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Merhaba ben 10 ay oldu boşandım şehri değiştirdim ve evlendim eski eşim şimdi çocukları mi göstermiyor konustunmu yor çocukların biri 14 diğeri 7 yaşında bosanirken vilayeti baba ya anlaşmalı şekilde verildi şimdi ben tekrar vesayet davası acarsam çocukları ni alabilir miyim nası biyol iizleyelim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top