Son Dakika
Çocuğa Kötü Davranma Boşanma Nedeni Midir?

Çocuğa Kötü Davranma Boşanma Nedeni Midir?

Çocuğa Kötü Davranma Boşanma Nedeni Midir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Evlilik içerisinde kimi olaylar boşanmayı getiren davranışlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birisi de çocuğa kötü davranılması, çocuğun bakımı ile ilgilenilmemesi, çocuğa sürekli şiddet uygulanması gibi davranışlardır. Çocuklara kötü davranma boşanma nedeni olarak boşanma davalarına konu olan davranışlar arasındadır. Evlilik içerisinde iste üvey çocuk olsun isterse de müşterek çocuk, eşlerden birisinin çocuğa gereken ilgi ve bakımı göstermemesi boşanma nedeni olarak sayılmaktadır.

Çocuğa karşı kötü olarak adlandırılacak davranış biçinleri yukarıda da belirttiğimiz gibi farklı biçimlerde ortaya çıkabilmektedir. Çocuğun aşırı şekilde dövülmesi, çocuğun aç bırakılması,çocuğa psikolojik ve duygusal şiddet uygulanması gibi davranışlar nedeniyle boşanma davası açacak bireylerin bu süreçte hukuki prosedürleri yerine getirmek adına bu davranışları ispat etmesi gerekir.

Çocuğa karşı şiddet ve kötü muamele nedeniyle boşanma davası açacak bireyler için bu süreçte davanın açılacağı yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir ve bireyler eşleri ile ortak ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine boşanma istemiyle dava açabilirler.

Çocuğun uğradığı kötü muamele nedeniyle boşanmalarda bireylerin en kısa süre içerisinde boşanabilmeleri ve boşanmadan kaynaklanacak haklarının korunabilmesi adına boşanma avukatı tutmaları önerilir. Çocuğa kötü davranma boşanma nedeninin sergilendiği durumlarda boşanma avukatı velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi boşanma konularda müvekkillerinin haklarını korumak adına hizmet vermektedir.

Çocuğun gördüğü kötü muamele sonucu boşanmak isteyen kişilerin bu süreçte çocuğun görmüş olduğu kötü davranışı ispat etmesi gerekir. Bunun için yapılacak olan aşırı dayak durumunda darp raporu alınabileceği gibi, duygusal şiddet, tehdit, korkutma, psikolojik baskı gibi durumlarda ise tanık gösterebilmektedirler. Özellikle psikolojik danışmanlardan alınacak bu yönde bir tanıklık boşanma davalarında velayet açısından etkili olacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top