Son Dakika
Cinselliğin Olmaması Nedeniyle Boşanma

Cinselliğin Olmaması Nedeniyle Boşanma

Cinselliğin Olmaması Nedeniyle Boşanma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Evliliklerin belli sebeplerden dolayı bozulması, kanunlarca düzenlenmiştir. Hiçbir kimse, kanunlarda kabul görülmeyen nedenlerden dolayı boşanma davası açamaz. Boşanma nedenleri arasında Türk Medeni Kanununda özel ve genel sebeplere dayanılarak boşanma davasının yolu açılmıştır. Özel sebeplere dayanarak boşanma davası açabilmek için eşlerden birinin akıl sağlığını kaybetmesi, zina yapması, haysiyetsiz yaşam sürmesi, tehdide veya şantaja meyil etmesi gerekmektedir. Bunların dışında kanunlar genel bir sebep olarak evliliğinin temelden sarsılmasını boşanmak için bir neden olarak belirtmiştir. Genel sebepleri belirleyici unsurlar ise, Yargıtay kararlarında yer almaktadır.
Boşanma nedenleri arasında yer alan maddelerden hangisine dayanılarak dava açılması gerektiği, uzmanlık gerektiren bir bahistir. Bu nedenle boşanma avukatlarına danışılarak iş yapılması gerekir. Genel hükümler arasına giren yani evliliği temelden sarsıcı bir sebep olarak addedilen cinsel birlikteliğin söz konusu olmaması, boşanmanın gerçekleşmesi için geçerli bir sebep olarak sayılmaktadır. Eşlerin birlikte olmaması, bunun uzun zamandır gerçekleşmesi, birlikteliği kabul etmeyen tarafı kusurlu yapmaktadır. Eğer bu kişi, cinsel rahatsızlığını tedavi ettirmeyi kabul ettirmiyor, bu durumu halledici bir yol izlemeyi reddediyorsa, hakim boşanma kararıyla davayı kapatmaktadır.
Eşlerin birlikte olmaması, cinsel uyumsuzluk ve doyumun sağlanamaması gibi sebepler, evliliği temelden sarsıcı sebep olarak sayılmaktadır. Evliliğin temel nedenlerinden birisi olan eşlerin cinsel doyumlarını sağlamaktır. Bu nedenle kişi, evliliğin bir ahdi mesabesinde olan cinsel birlikteliği ummakta haklıdır. Yapılan akde karşı tarafın saygısız davranması durumu, boşanmayı gerektirir. Eşler arasında cinsel uyumun sağlanamaması, güvensizliği ve aile içerisinde soğuk bir havanın esmesine sebep olacaktır. Bu gibi nedenler düşünüldüğünde, aile olmanın önünde engel teşkil eden cinsel beraberliğin eşlerden biri tarafından kabul edilmemesi, bu durumu düzeltici tedavinin karşı tarafça alınmaması, diğer eşe boşanma davası açma hakkını vermektedir.
Eğer eşlerden birinin özel bir gününde veya sağlıksız olduğu biranda diğer eş, cinsel birlikteliğe zorluyor ve bunun için tehdit uyguluyorsa, bu durum güven ve saygıyı zedelediğinden, karşı tarafın haysiyetini, onurunu kırıcı bir davranış olduğundan boşanma davası açmak için öne sürülebilmektedir. Rıza olmadan birliktelik, eşin haysiyetine ve onuruna yapılmış olan saygısızlıktır. Kanunlarda ise, eşlerden birinin haysiyetini ve onurunu kırıcı bir davranış, boşanma sebebi olarak tart edilmektedir. Rıza olmadan birliktelik, evlilik birlikteliğini temelden sarsıcı bir sebeptir. Boşanma davasında sebebin ispata mükellef olan kişi tarafından hakime sunulması, davayı kısa sürede sonuçlandıracaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top