Son Dakika
Cinsel Şiddet Nedeniyle Boşanma

Cinsel Şiddet Nedeniyle Boşanma

Cinsel Şiddet Nedeniyle Boşanma
2 votes, 5.00 avg. rating (94% score)

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu eşlerin boşanabilmeleri için haklı boşanma sebeplerine ihtiyaçları olduğunu belirtmektedir. Açılacak olan boşanma davası için öne sürülmesi gereken haklı boşanma sebepleri Medeni Kanuna göre evlilik birliğinin temelden sarsılması boşanma sebepleri arasındadır ve eşe karşı uygulanan cinsel şiddet evlilik birliğinin temelden sarsılmasına sebep olabilmektedir. Cinsel şiddet nedeniyle boşanma davası açacak olan kişiler açısından hakimler, cinsel şiddet olgusunun birlikte yaşamayı imkansız hale getirip getirmediğine bakmaktadırlar.

Cinsel şiddet kavramı eşlerin rızası dışında gerçekleşen her cinsel aktiviteyi kapsayabilmektedir. Eşin cinsel ilişkiye zorlanması, rızası dışında eşle birlikte olmak, evlilik içi tecavüz, eşin ters ilişkiye zorlanması, eşi cinsel fanteziye zorlamak, cinsel ilişkiye başkalarının da katılmasını eşten istemek… gibi pek çok unsur cinsel şiddet kavramı içerisinde kabul edilebilmektedir.

Maalesef kimi evliliklerde bu tür davranışlara maruz kalınabilmektedir. Bu tür bir davranışa maruz kalan eşler cinsel şiddet nedeniyle boşanma davası açabilmektedir. Evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olacak olan bu tür cinsel şiddet davranışları boşanma davalarına da kimi zaman konu olmaktadır.

Cinsel şiddet nedeniyle boşanma davası açacak kişiler bu tür bir davranışa maruz kaldığını hastane raporları ile kanıtlayabilmektedir. Kimi zamansa cinsel şiddet hastane raporları ile ispat edilemeyecek şekilde uygulanmış da olabilmektedir. (Örneğin eşin fantezi yapmaya zorlanması)

Cinsel şiddet durumunun fiziksel kanıtlar ile ispatlanamaması durumunda tanık gösterme, psikolojik danışman raporları gibi farklı ispat yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Cinsel şiddet nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişiler boşanma sürecinde hukuki destek alarak en kısa süre içerisinde boşanmayı gerçekleştirebilmektedirler. Zorlu boşanma sürecinde boşanma avukatı tarafından alınacak olan hukuki destek sayesinde cinsel şiddet nedeniyle boşanma talep eden bireyler bir yandan en kısa sürede boşanabilirken diğer yandan da boşanmadan doğabilecek olan hak kayıplarının önüne geçebilmektedir. Boşanma avukatı müvekkillerinin en kısa sürede bu süreci atlatması adına ona uzman hukuk desteği sağlamaktadır.

Cinsel şiddete maruz kalan bireyler ayrıca boşanma sürecinde hakimden eşinin evden uzaklaştırılmasını da talep edebilmekle birlikte suç duyurusu ile cezai yaptırım uygulanmasını da sağlayabilmektedir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. eşim bana cinsel fantazilerini uyguluyordu isteğim dışında bu konuda boşanma davası açsam boşanabilir miyim? bir de boşanma avukatı tutmak istesem ne kadar maliyeti olur bana?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top