Son Dakika
Cinsel İlişkiye Girmemek Boşanma Sebebi

Cinsel İlişkiye Girmemek Boşanma Sebebi

Cinsel İlişkiye Girmemek Boşanma Sebebi
5 votes, 4.40 avg. rating (87% score)

Sıklıkla boşanma davalarına konu olan bir başka boşanma sebebi ise eşlerden birisinin cinsel ilişkiye girmemesi olmaktadır. Daha önceki Yargıtay kararları incelendiğinde uzun süre cinsel ilişkiye girmemek boşanma sebebi olarak kabul edildiği görülmektedir. Eşlerden birisinin cinsel ilişkiden kaçınması kavramının kapsamı şu şekildedir; sağlık açısından cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca olmayan fakat uzun bir süre cinsel ilişkiye girmeyi reddeden eş kusurludur ve boşanma sebebi olarak bu durum öne sürülebilmektedir.

Eşlerin daha öncesinde cinsel ilişkiye girmiş olmaları cinsel ilişkiye girmeme durumunun boşanma sebebi sayılmamasını sağlamamaktadır. Eşler son ilişkiye girmelerinin üzerinden uzun bir süre geçmesi durumunda da cinsel ilişkiye girmemek boşanma sebebi sayılmaktadır. Uzun süre cinsel ilişki kurulmaması nedeniyle evlilik birliği derinden sarsılmış ise cinsel ilişkiye girmek isteye eş cinsel ilişkiye girmekten kaçınan eşe boşanma davası açabilir.

Cinsel ilişkiye girmemek boşanma sebebi olarak öne sürülmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Burada belirli bir süre cinsel ilişkiye girmemek ibaresi aşağı yukarı 3 ay olarak ifade edilmektedir. Bu süre eşlerden birisinin hastalık veya başka bir meşru durum dışında kendi iradesi ile cinsel ilişkiye girmek istememe halidir.

Yine evlilik içerisindeki cinsel hayat ile bağlantılı olarak eşlerin ayrı yataklarda yatması, cinsel uyumsuzluk nedeniyle doyum sağlanamaması, uzun zaman dilimi geçmese de sıklıkla cinsel ilişkiden kaçınma, sıklıkla cinsel ilişki yaşamayı reddetme gibi durumlarda cinsel birlikteliğin kurulmasını engelleyen faktörlerdir. Bu faktörler de boşanma davalarında sıklıkla boşanma sebebi olarak öne sürülebilmektedir.

Cinsel ilişkiye girmemek evlilik birliği içerisinde bazı sorular ortaya çıkarabilmektedir. Cinsel birlikteliğin yaşanmaması durumu eğer ki ortak yaşam kurulabilmesi olgusunu yıpratıyor ve evlilik birliği derinden sarsılıyor ise, cinsel ilişkiye girmeyi kendi isteğiyle reddeden eş kusurlu olup diğer eş cinsel ilişkiye girmemek durumunu boşanma sebebi olarak öne sürerek boşanma istemiyle boşanma davası açabilmektedir.

Cinsel ilişkiye girmemek boşanma sebebi ; genel boşanma sebepleri arasındadır. Boşanma davası içerisinde hakim bu durumun evlilik birliğini temelden sarsıp sarsmadığına bakarak karar vermektedir. Eğer ki hakim nezdinde cinsel ilişkiye girmemek evlilik birliğini temelden sarsan bir durum ise hakim boşanmaya hükmedecektir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Esim surekli beni reddediyor ve bu bende fazlasiyla kuruntu yapiyor ne yapmaliyim bi tane cocugum var onuda kaybetmek istemiyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top